Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Chroń swoje dane osobowe! Apelują eksperci i policja!

Facebook Twitter

86 proc. mieszkańców deklaruje, że potrafi rozpoznać fałszywy e-mail, sms lub telefon z próbą oszustwa. Gdy przestępcy podszywają się pod znaną instytucję dochodzi jednak raz za razem do wyłudzenia danych i przejęcia oszczędności. O podobnych sytuacjach informuje regularnie częstochowska policja.

Chroń swoje dane osobowe! Apelują eksperci i policja!
fot. czestochowa.policja.gov.pl

Nawet jeżeli ktoś ma tylko nasze nazwisko i telefon może przy pomocy socjotechniki w rozmowie uzyskać inne dane:

Bartłomiej Drozd: Warto jednak mieć na uwadze, że to dzięki nim złodzieje mogą się z nami kontaktować, podszywając się pod przedstawicieli danej instytucji bądź firmy. Ponieważ mają świetnie opanowaną technikę manipulacyjną, mogą wyłudzić od nas pozostałe dane. Wiele osób zupełnie nie wie, jak wykryć takie naruszenie, a dowiadują się oni dopiero wówczas, gdy komornik zajął ich konta, bo ktoś zaczął zobowiązania w ich imieniu. Dlatego niezmiennie apelujemy, żeby nie tylko pilnować swojego PESEL-u, ale też monitorować, co się z nim dzieje i czy przypadkiem ktoś nie używa wbrew naszej woli.

Dlatego trzeba chronić swoje wrażliwe informacje, radzi ekspert Bartłomiej Drozd z portalu chronpesel.pl. Pamiętajmy, ze wakacje narażają nas na kontakt z obcymi osobami, częstsze telefony z atrakcyjnymi ofertami, które mogą być próbą wyłudzenia informacji. Częstochowscy mundurowi, ale i eksperci od zabezpieczeń przypominają o aktywności oszustów i zalecają aby pilnować swych danych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023