Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Planujesz wakacje? Częstochowska policja ostrzega przed oszustami

Facebook Twitter

Rozpoczął się okres coraz częstszych wyjazdów, także tych urlopowych, ale niestety również większej aktywności oszustów. Policja częstochowska przestrzega, przed szczególnie niskimi cenami noclegów, atrakcjami pobytu, które mogą nie mieścić się w ofercie i podejrzanymi promocjami.

Planujesz wakacje? Częstochowska policja ostrzega przed oszustami

Szukając miejsca pobytu np. na weekend czy dłuższy urlop, łatwo można trafić na działających w sieci oszustów?

Barbara Poznańska: Starajmy się korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających i zweryfikowanych ogłoszenia dawców. Dokładnie sprawdźmy dane, postarajmy się zebrać na jego temat jak najwięcej informacji. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji, np. tylko numer telefonu, to już powinno wzbudzić naszą czujność. Atrakcyjne hotele, pensjonaty kuszące znakomitą lokalizacją, wysokim standardem i jednocześnie niską ceną mogą okazać się obiektami, które wcale nie istnieją.

– podpowiada aspirant sztabowy Barbara Poznańska, rzecznik policji w Częstochowie. Jeżeli kupujemy ofertę, sprawdźmy czy to sprawdzony obiekt. W przypadku oszustw zwykle brakuje szerszych informacji o właścicielu, obiekcie czy jego położeniu. Zdarza się, że po wpłaceniu pieniędzy kontakt się urywa. Ważna jest wcześniejsza weryfikacja ogłoszeń internetowych:

Barbara Poznańska: Porównajmy ceny wynajmu w różnych obiektach i sprawdźmy, czy dany adres faktycznie istnieje. W przypadku prywatnych ogłoszeń warto zadzwonić np. do pobliskiego lokalu i zapytać o obiekt, do którego zamierzamy się udać. Nie sugerujemy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu. W przypadku oszustwa są one spreparowane, zaciągnięte z opinii innych miejsc. Nie działajmy pod presją czasu. Pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności.

Oszuści już działają ze wzmożoną aktywnością, informuje nasza policja. Dlatego mundurowi radzą dużą ostrożność. Rezerwując nocleg na wyczekiwany wyjazd, łatwo stracić swoje oszczędności. Przy płaceniu zaliczki za nocleg, warto zażądać więc paragonu lub faktury. Jeżeli usłyszymy wymówki, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia:

Barbara Poznańska: Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, potwierdzenia przelewów, maili zarówno te, które wysłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy. Właściciel obiektu, który zauważy, że zdjęcia lub inne dane jego pensjonatu, domku, apartamentu etc. Zostały skopiowane i wykorzystane na innej stronie oferującej noclegi, powinien po uprzednim zabezpieczeniu dowodu, niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia.

– przestrogi dla wyjeżdżających przekazywała rzecznik miejskiej komendy Barbara Poznańska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj