Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Aleksandra Dyla p.o. śląskim kuratorem oświaty

Facebook Twitter

Aleksandra Dyla śląskim kuratorem oświaty Na razie na to stanowisko jest wskazana p.o. Aleksandra Dyla od 2007 roku pracuje w Kuratorium Oświaty w Katowicach. Jak przypomina w swojej depeszy PAP, w pracy zawodowej łączyła zawód nauczycielki języków obcych w szkołach średnich i wyższych z funkcją koordynatorki unijnych programów wymiany uczniów. Aleksandra Dyla jest chorzowianką. Przypomniał, […]

aleksandra dyla
fot. katowice.uw.gov.pl

Aleksandra Dyla śląskim kuratorem oświaty

Na razie na to stanowisko jest wskazana p.o. Aleksandra Dyla od 2007 roku pracuje w Kuratorium Oświaty w Katowicach. Jak przypomina w swojej depeszy PAP, w pracy zawodowej łączyła zawód nauczycielki języków obcych w szkołach średnich i wyższych z funkcją koordynatorki unijnych programów wymiany uczniów. Aleksandra Dyla jest chorzowianką.

Przypomniał, że wybór nowego kuratora określa Prawo oświatowe. Po odwołaniu kuratora powołuje się pełniącego obowiązki kuratora, aby zapewnić ciągłość pracy kuratorium. Jednocześnie w ciągu 30 dni od odwołania kuratora rozpisuje się konkurs na to stanowisko. Powiedział, że wkrótce zostanie powołana komisja konkursowa. W jej skład wchodzi siedem osób – trzech przedstawicieli ministra edukacji, dwóch przedstawicieli wojewody i dwóch przedstawicieli związków zawodowych.

Zabierając głos, Dyla odwołała się do swego blisko 30-letniego doświadczenia w edukacji i znajomości tej dziedziny z perspektywy nauczyciela języków obcych, a potem kadry zarządzającej.

Chcę, aby kuratorium było instytucją otwartą na współpracę, a przede wszystkim wspierającą i wspomagającą dyrektorów szkół i nauczycieli

– mówiła.

Zasygnalizowała, że w pierwszych dniach zamierza przyjrzeć się organizacji kuratorium oświaty z perspektywy kuratora, bo dotąd zna ją jako wizytator.

Jak podano w notce biograficznej p.o. śląskiej kurator oświaty, Aleksandra Dyla jest chorzowianką, absolwentką filologii romańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Biegle włada trzema językami obcymi: francuskim, włoskim i angielskim. Ukończyła m.in. studia podyplomowe w zakresie zarządzania placówką oświatową.

W pracy zawodowej łączyła zawód nauczycielki języków obcych w szkołach średnich i wyższych z funkcją koordynatorki unijnych programów wymiany uczniów w ramach Socrates Comenius i Longlife Learning Programme. W Kuratorium Oświaty w Katowicach pracuje od 2007 r., m.in. na stanowiskach wizytatora ds. nadzoru pedagogicznego i zastępcy dyrektora delegatury kuratorium.

Dyla pracowała też jako zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli przy wojewodzie śląskim i jako zastępca przewodniczącego komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli przy wojewodzie śląskim. W 2016 r. była delegatką ministra edukacji narodowej do reprezentowania Polski w II etapie konkursu Sekretarza Generalnego Szkół Europejskich w Brukseli.

/PAP

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj