Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Będzie prohibicja w Częstochowie? Jest pomysł zamknięcia sklepów w godzinach nocnych

Facebook Twitter

Czy prohibicja w Częstochowie sprawi, że znikną problemy mieszkańców, skończą się bójki czy przypadki zakłócania ciszy nocnej? Mieszkańcy są podzieleni.

Prohibicja w Częstochowie - pomysł jest

Prohibicja w Częstochowie? Jeszcze na listopadowe obrady Rady Miasta ma trafić projekt ograniczający nocną sprzedaż alkoholu na terenie Śródmieścia Częstochowy. Czy radni zgodzą się na wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży alkoholu? Zapowiada się dyskusja nad tym projektem – mówi jeden z pomysłodawców Łukasz Banaś:

Łukasz Banaś: Kilka lat temu podnieśliśmy ilość wydawanych zezwoleń i w zasadzie to chyba do tysiąca i dzisiaj tych sklepów w Częstochowie powstało bardzo wiele. Za tym też idą różnego rodzaju problemy, a mianowicie zgłoszenia mieszkańców. Ja takich zgłoszeń miałem kilka w ostatnim czasie, takie bardzo ważne na ulicy Nowowiejskiego. Bardzo często tam są jakieś zamieszki i rozróby, Straż Miejska jest wzywana. W związku z tym na sesji Rady Miasta padła propozycja, aby Śródmieście zostało objęte w cudzysłowie prohibicja, czyli sklepy mogły być czynne do godziny 23.

Są przypadki zakłócania ładu i porządku. Czy prohibicja w Częstochowie pomoże?

Radni mają pochylić się nad projektem ograniczającym sprzedaż napojów z procentami w centrum miasta w godzinach od 23.00 do 6.00 rano. To problem nie tylko w Śródmieściu, mówi rzecznik policji:

 Barbara Poznańska: Policjanci z Częstochowy często reagują i podejmują interwencje w stosunku do osób, które będąc pod działaniem alkoholu zakłócają ład i porządek publiczny na terenie miasta. Policjanci takie osoby pouczają zazwyczaj o stosownym zachowaniu się, a jeśli to nie skutkuje, wówczas taka osoba może trafić nawet do pomieszczenia, gdzie trzeźwieć będzie musiała nawet do dnia następnego. Oprócz tego policjanci mogą nałożyć na osobę, która spożywa alkoholu w miejscu publicznym, mandat lub skierować wniosek do sądu.

Informowała aspirant sztabowy Barbara Poznańska z częstochowskiej komendy. Kilkanaście lat temu prohibicja obejmowała rejon ul. Dekabrystów na Tysiącleciu, po latach została zniesiona. Czy to korzystne rozwiązanie? Pytaliśmy częstochowian:

 Dla mnie zakazy wszelkie nie są metodą na rozwiązanie problemów. Każdy zakaz niesie ze sobą sprzeciw, więc zamiast się dostosować do tego i kupuje się czasami w nielegalnych źródłach i efekt jest jeszcze gorszy niż to, co może być kontrolowane. Myślę, że najpierw uświadamiać społeczeństwo, pokazywać im inne sposoby spędzania wolnego czasu. (…)

Całe miasto czy tylko jedna dzielnica?

Zapowiada się dłuższa dyskusja na temat powrotu częściowej prohibicji w Częstochowie. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu może objąć nie tylko Śródmieście…

Łukasz Banaś: Jest to troszeczkę jednorazowy pomysł skupiający się tylko na Śródmieściu. Wiemy, że takie problemy są też w innych dzielnicach, więc powinniśmy to przedyskutować i wprowadzić być może tego typu rozwiązanie, ale w konkretnych rejonach, na terenie całej Częstochowy. Pewnie okolice Rakowa czy Promenada to są takie kluczowe miejsca, gdzie powinniśmy się nad tym zastanowić. Dlatego będę prosił, aby nie robić to kolejnymi uchwałami być może co miesiąc, bo każdy radny w swojej dzielnicy stwierdzi, że tam mieszkańcy też chcą. Zróbmy to kompleksowo i podyskutujmy o tym – tak na poważnie – na teren  całej Częstochowy.

Najbliższa sesja Rady Miasta planowana jest 16 listopada.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj