Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nocna prohibicja w Częstochowie? Jest taka szansa, ale dla Śródmieścia temat jednak przepadł

Facebook Twitter

Nie będzie na razie proponowanej nocnej prohibicji w Śródmieściu. Temat ku rozczarowaniu grona mieszkańców przepadł, ale być może wkrótce Rada Miasta rozważy taki pomysł dla pozostałych dzielnic Częstochowy.

Nocna prohibicja w Częstochowie
mat. prasowe

Nocna prohibicja w Częstochowie? Nie dla Śródmieścia

Na skuteczność podobnego rozwiązania w innych miastach powoływali się pomysłodawcy takich ograniczeń. To osoby, które mieszkają w pobliżu nocnych sklepów z alkoholem:

Problem uważam u ludzi, którzy nadużywają alkoholu. Jeżeli chodzi o prohibicję, jest ona bardzo dobrym rozwiązaniem dla naszego bezpieczeństwa, wszystkich sąsiadów sklepów alkoholowych. Naprawdę jestem w kontakcie z wieloma wspólnotami, które czują się zagrożone przez osoby, które alkoholu nadużywają. Bo prawda jest taka, że sąsiedzi naprawdę zgłaszali wiele incydentów. Przy sklepach alkoholowych jest naprawdę strach przejść. Było to weryfikowane. Niestety, jak wiemy, straż miejska bez munduru nie mogła podejść, więc są to tylko i wyłącznie nagrania sąsiadów, ludzi, którzy mogli to nagrać. Nie bali się

– argumentowała jedna z mieszkanek Śródmieścia. Przypomnijmy częstochowscy radni zdecydowali o odrzuceniu uchwały radnej Jolanty Urbańskiej podczas listopadowej sesji:

To podjęcie działań mających na celu ograniczanie, eliminację zachowań społecznie nieakceptowanych osób będących pod wpływem alkoholu. Liczby skarg w kwestii zakłócania porządku publicznego przez osoby będące klientami nocnych punktów sprzedaży alkoholu, wskazują na sprzeczność między praktyką a przepisami prawa. Wulgaryzmy, hałaśliwe zachowania, awantury, tzw. trakty alkoholowe w Śródmieściu od I Alei Najświętszej Marii Panny, przez II Aleję w kierunku Nowowiejskiego, Skweru Solidarności.

Za wprowadzeniem ograniczenia sprzedaży głosowała wnioskująca radna, przeciwko było 17 radnych, a 10 wstrzymało się od głosu. Rada Miasta Częstochowy zbierze się ponownie 30 listopada i 14 grudnia. Pojawiły się zapowiedzi, że po rozpoznaniu tematu w innych częściach miasta, wróci on pod obrady.

Łukasz Banaś: Strażnicy miejscy, jak i policja bardzo dokładnie nam przedstawiła, w których punktach dochodzi do różnego rodzaju incydentów. Temat nie dotyczy jednego sklepu, jednej dzielnicy, jednej ulicy, tylko temat dotyczy kilku miejsc w całej Częstochowie. Dlatego uważam, że podejmowanie uchwały dla jednej dzielnicy i tak dalece idącej i restrykcyjnej jest złym kierunkiem

– dodawał radny Łukasz Banaś. W założeniu projekt uchwały miał doprowadzić do rozwiązaniu problemu tzw. „traktu alkoholowego” w Śródmieściu i ukrócić negatywne zachowania. Pojawiła się jednak kwestia ograniczeń prowadzenia działalności gospodarczej czy naruszania praw konsumentów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj