Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Składowiska niebezpiecznych odpadów. Częstochowska policja pracowała nad śledztwem

Facebook Twitter

Częstochowscy śledczy odkryli kolejne dwa pokaźnych rozmiarów składowiska niebezpiecznych odpadów. Tym razem były zgromadzone w Małopolsce i na Śląsku. To m.in. beczki oraz mauzery z chemikaliami niewiadomego pochodzenia.

Składowiska niebezpiecznych odpadów

Składowiska niebezpiecznych odpadów

Barbara Poznańska: Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, celowo powołanej grupy do walki z przestępstwami przeciwko ochronie środowiska, którzy od 5 lat zajmują się zwalczaniem procederu składowania niebezpiecznych odpadów, ujawnili kolejne dwa nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych. Właśnie ta grupa dokonała odkrycia kolejnego składowiska na terenie gminy Toszek w powiecie gliwickim.

Składowiska niebezpiecznych odpadów, fot. KMP w Częstochowie

Jak poinformowała nas asp.szt. Barbara Poznańska, oficer prasowy miejskiej Komendy w Częstochowie, przestępcy zakopali kilkanaście tysięcy ton odpadów niebezpiecznych na obszarze około 1,5 hektara w powiecie gliwickim…

Barbara Poznańska: Policjanci przy użyciu specjalistycznego sprzętu, dokonując wykopów na około sześć metrów głębokości, potwierdzili, że na tym terenie są zakopane odpady komunalne oraz  mauzery i beczki z substancjami niebezpiecznymi. Pojemniki, które były wrzucane do wykopanych na kilkanaście metrów dołów, uległy zniszczeniu oraz rozszczelnieniu, co spowodowało, przedostanie się substancji niebezpiecznych do gruntu. Biegli z zakresu fizykochemii pobrali próbki substancji do dalszych badań.

Składowiska niebezpiecznych odpadów, fot. KMP w Częstochowie

Mundurowi z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie podobnego znaleziska dokonali też na terenie gminy Wolbrom, na jednej z posesji. Tu były z kolei 4 naczepy, na których znajdowały się pojemniki typu mauzer, o pojemności tysiąca litrów każdy oraz dalsze beczki z chemikaliami. Teren znalezisk został zabezpieczony…

Barbara Poznańska: Pobrano również próbki gleby, aby sprawdzić, czy teren obejmujący nieruchomość uległ skażeniu. Na miejscu grupę policjantów z Częstochowy wspierali inspektorzy z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Warszawy, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz funkcjonariuszy Straży Pożarnej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach. Sprawa jest rozwojowa.

Za tego typu przestępstwa grozi do 10 lat więzienia, przypomina rzecznik policji Barbara Poznańska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj