Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Bank Żywności będzie prowadzić zbiórkę już w ten weekend

Facebook Twitter

W najbliższy weekend, w największych sklepach w mieście i regionie znów możemy wesprzeć najbardziej potrzebujących. Do udziału w Wielkanocnej Zbiórce Żywności zachęca prezes Norbert Kępiński z Banku Żywności w Częstochowie.

fot. bankizywnosci.pl

Szczególnie, że znów akcja przygotowana jest w tradycyjnej formie, tak jak to działo się przed pandemią:

Norbert Kępiński: Najważniejsze dla nas wizerunkowo w ciągu roku to zbiórki żywności. Wracamy do zbiórek obsługiwanych przez wolontariuszy. W najbliższy piątek i w sobotę w ponad 30 sklepach w regionie zbieramy żywność dla osób potrzebujących przed świętami wielkanocnymi. I faktycznie, to może nie nowość, ale już od pewnego czasu możemy też wspierać działalność Banku Żywności poprzez wpłaty gotówkowe, wpłaty za pośrednictwem konta, poprzez Internet. Jeżeli ktoś np. nie może z jakiś względów zrobić zakupów, a chciałby wesprzeć Banki Żywności, może to zrobić przez stronę zbiórki elektronicznej.

Akcja w sklepach, głównie wielkopowierzchniowych rozpoczyna się w piątek i potrwa przez całą sobotę (24-25.03.). Wspomóc możemy ją dokupując jeden czy dwa produkty, trwale pakowane, o długim terminie ważności, które trafią do organizacji zajmujących się osobami najbardziej potrzebującymi. Jakiego rodzaju żywność najlepiej przekazać na zbiórkę?

Norbert Kępiński: To jest zbiór świąteczna z nazwy. Natomiast ta żywność, którą zbierzemy i przekażemy organizacjom i instytucjom uczestniczącym w akcji, ta żywność będzie wykorzystywana również w okresach poświątecznych, więc przede wszystkim prosimy o żywność trwale pakowaną taką, która może spokojnie poczekać przez tydzień, dwa, miesiąc, bezpiecznym terminie przydatności do spożycia i które każdy w domu na pewno używa i chciałby mieć, czyli: konserwy mięsne, rybne, tłuszcze, olej, masło, soki, mleko, ryż, makaron to wszystko, co jest wykorzystywane w domu, w normalnym gospodarstwie domowym.

Banki Żywności liczą, że wielkanocna zbiórka będzie bardziej udana niż ostatnia akcja, która niestety z uwagi na ciężką sytuację ekonomiczną wielu osób i drogą żywność, nie przyniosła większych zapasów.

Norbert Kępiński: Pamiętajmy, że mamy dość wysoką inflację. Żywność drożeje – już może nie tak szybko, jak jeszcze pół roku temu, ale mimo wszystko ceny są dość wysokie. W zeszłym roku wojna w Ukrainie, która też spowodowała, że ofiarność ludzi była osłabiona, bo kto chciał pomagać, to pomagał przede wszystkim uchodźcom wojennym. Spodziewaliśmy się, że ten wynik będzie słaby i on był słaby w listopadzie, był rozczarowujący. Natomiast mamy nadzieję, że teraz, już w tym wiosennym czasie – bo pogoda na pewno będzie sprzyjać zbiórce – wynik poprawimy i będziemy mogli coś dać osobom potrzebującym. Trzeba pamiętać, że tych osób potrzebujących, zwłaszcza w okresach przedświątecznych, jest coraz więcej.

Jak dodaje prezes Norbert Kępiński, zbiórki Banku Żywności wspierają za pośrednictwem działających organizacji: osoby chore, niepełnosprawne, bezdomne, dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem. Potrzeby są coraz większe, dlatego warto pamiętać, że Bank Żywności można wspomagać nie tylko od święta.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj