Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

A może rzucić wszystko i wyjechać? Polska Stacja Antarktyczna rekrutuje chętnych na 49. wyprawę

Facebook Twitter

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego rozpoczęła rekrutację na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną. Jak się okazuje, chętnych jest tak wielu, że termin zgłoszeń przesunięto. Przyjmowani są do 29 lutego. Poszukiwani są m.in. lekarz/ratownik medyczny, elektryk, informatyk, operator łodzi i szef kuchni.

Stacja Antarktyczna
fot. FB/Arctowski Polish Antarctic Station

Stacja Antarktyczna – wyjątkowe miejsce pracy

Załoga Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego składa się z dwóch grup: zimującej i letniej – przypomina stacja w informacjach rekrutacyjnych.

Grupa zimująca pracuje przez cały rok (od października do listopada kolejnego roku) i składa się z ok. 8-10 osób, natomiast grupa letnia działa od listopada do końca marca. Chociaż poszukiwane są osoby mające konkretne kompetencje i zadania do wykonania, stacja podkreśla, że chętni powinni wziąć pod uwagę to, że w trakcie pobytu „wszyscy robią wszystko w miarę swoich możliwości i uprawnień, ponieważ niezbędna jest praca zespołowa”.

Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się najprawdopodobniej w marcu i kwietniu, natomiast w maju wybrani kandydaci przejdą badania lekarskie. Przygotowania do wyprawy potrwają od czerwca do września – zaplanowano wówczas np. szkolenia. Wyprawa wyruszy na stację jesienią.

Jak podała stacja, grupę zimową tworzą: kierownik wyprawy, energetyk/elektryk, mechanik maszyn budowlanych, elektronik/opiekun sprzętu naukowego, lekarz/ratownik medyczny/pielęgniarz, obserwator ekologiczny, konserwator/opiekun infrastruktury technicznej oraz operator łodzi – zodiak driver (czyli osoba odpowiadająca za to, żeby pracownicy stacji mogli bezpiecznie dostać się drogą morską na miejsce badań).

Z kolei w skład grupy letniej wchodzą: szef kuchni, pomoc kuchenna/opiekun części socjalnej, operator bezzałogowych statków powietrznych oraz operator PTS.

Wszelkie szczegółowe informacje na temat rekrutacji można znaleźć w ogłoszeniu o naborze, którego treść jest publikowana na stronach: Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Stacji oraz jej profilu na Facebooku.

fot. FB/Arctowski Polish Antarctic Station

Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 roku i funkcjonuje nieprzerwanie do chwili obecnej. Jest to całoroczna stacja naukowo-badawcza nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.

Jej działalność badawcza obejmuje m.in.: monitoring meteorologiczny, ekologiczny i hydrologiczny, monitorowanie struktury ziemskiego pola elektrycznego, badania ruchu turystycznego w obszarach polarnych, monitoring zanieczyszczeń wody i opadów atmosferycznych, badania geochemiczne. Naukowcy stacji badają także położone na Wyspie Króla Jerzego Jeziorko Imbirowe, a także prowadzą monitoring cielenia Lodowca Lange.

Polska Stacja Antarktyczna – rekrutacja

(PAP – Nauka w Polsce)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj