Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

17-latka oszukiwała metodą na lekarza. Poszkodowane dwie seniorki z regionu

Facebook Twitter

17-latka chciała dorobić do kieszonkowego i oszukiwała metodą na lekarza. Teraz grozi jej kilka lat odsiadki.

oszukiwała metodą na lekarza
slaska.policja.gov.pl

Młoda mieszkanka Wrocławia została aresztowana po oszustwach, których ofiarami padły dwie starsze kobiety z Zabrza. 17-latka chciała powiększyć swój budżet i oszukiwała metodą na lekarza. Policja zatrzymała dziewczynę tuż po tym, jak odebrała pieniądze od swoich ofiar. Podejrzana usłyszała zarzuty i grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności. Przez najbliższe trzy miesiące będzie przebywała w areszcie śledczym.

Oszukiwała metodą na lekarza – dzwoniła do starszych osób

Oszustki, działające zgodnie z metodą „na lekarza”, dzwoniły do starszych osób podając się właśnie za medyków. Informowały ofiary o rzekomej chorobie bliskiej osoby i przekonywały, że potrzebne są pilnie pieniądze na koszty leczenia. W ten sposób dziewczyna wyłudziła od dwóch zabrzanek w wieku 77 i 80 lat – 34 tysiące złotych, 1100 euro oraz biżuterię.

Policjanci zauważyli oszustkę w momencie, gdy ta odbierała pieniądze od swoich ofiar. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy, udało się odzyskać skradzione mienie. Ofiary nie zdawały sobie nawet sprawy z tego, że zostały oszukane. Oszuści celowo wybierają osoby starsze, których imiona są popularne w starszym pokoleniu, i dzwoniąc na telefony stacjonarne manipulują emocjami seniorów.

Policjanci apelują: zachowajcie czujność!

Mundurowi apelują o zachowanie czujności i ostrożności w kontaktach telefonicznych. Przestępcy często nie pozwalają przerwać połączenia, aby senior nie miał czasu zastanowić się nad całą sytuacją lub skonsultować jej z kimś bliskim. W razie uzyskania informacji, że senior przechowuje swoje oszczędności w domu, oszuści nakazują im przekazanie pieniędzy osobie, która się po nie zgłosi. Jeśli starsza osoba ma konto w banku, oszust wymaga podania loginu i hasła lub przelania pieniędzy na wskazany rachunek. Apeluje się do osób starszych o nieufanie wobec osób, które dzwonią i podają się za lekarzy czy inne osoby.

Sprawa 17-latki jest kolejnym przykładem na to, jak oszuści wykorzystują naiwność i zaufanie starszych osób. Policja apeluje do wszystkich, zwłaszcza osób starszych, o ostrożność oraz o informowanie innych o takich przypadkach, aby razem działać na rzecz zapobiegania przestępstwom.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj