Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zmiany dla pasażerów MPK w związku z kończącą się przebudową DK 91

Facebook Twitter

Częstochowa wprowadziła od stycznia zmiany w komunikacji miejskiej. To optymalizacja jej działania na trasach, w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców.

MPK, DK 91
Fot. czestochowa.pl

Zmiany dla pasażerów MPK

Uwzględniona została już korekta rozkładu jazdy, która poprawić ma kursowanie tramwajów.

Konrad Pruciak: W dni robocze tramwaje w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego między 6:30 a 8:00 kursują w tej chwili co 5 minut, przedtem kursowały co 6. Jednakże okazuje się, że z tramwajów w tym przedziale czasowym korzysta na tyle dużo pasażerów, że należałoby po prostu zagęścić liczbę kursów, ograniczając ją jednocześnie w godzinach międzyszczytowych do południa, kiedy tramwaje w tej chwili kursują co 7.5 minuty. Jest to wystarczające względem potrzeb przewozowych, a jednocześnie jest to oferta komunikacyjna nadal atrakcyjna dla mieszkańców

– podsumowuje tramwajowe zmiany Konrad Pruciak z Wydziału Inżynierii Miejskiej i Kontroli. Planowane są 3 etapy zmian, które zwiększą efektywność komunikacji publicznej. Stanowią reakcję na sygnały jakie płynęły od pasażerów. Obecnie wprowadzany jest pierwszy etap:

Krzysztof Matyjaszczyk: Szczyt poranny w naszych tramwajach jest tak intensywny, że trzeba zwiększyć częstotliwość jazdy tramwajów, aby odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców, aby nie musieli tłoczyć się w tramwajach właśnie w tym szczycie porannym. Również jeżeli chodzi o sprawy autobusów, wprowadzamy zmiany, bo mamy już otwartą DK 46 i możemy dzięki temu przedłużyć linię 12 aż do samych granic miasta, a więc całe białe plamy komunikacyjnie niepokryte do tej pory będą miały szansę na to, żeby podróżować komunikacją publiczną. Z drugiej strony przygotowujemy się też do otwarcia DK 1 i powrotu linii komunikacyjnych na Aleję Wojska Polskiego.

Co nastąpi w dalszej kolejności już w najbliższych tygodniach

– dodaje prezydent Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk.

Fot. czestochowa.pl

Jeszcze zanim ruch i komunikacja wrócą w al. Wojska Polskiego samorząd przedstawia już planowane zmiany w działaniu autobusów MPK w tym rejonie:

Konrad Pruciak: Powrót autobusów na Aleję Wojska Polskiego. Większość linii powróci spośród tych, które kursowały tym odcinkiem do czasu przebudowy, czyli do połowy roku 2021. Część linii zmieni przebieg na terenie Rakowa, tak jak np. linia numer 32. Poza tym likwidujemy linię podmiejską nr 58 do Olsztyna. Zostanie ona zastąpiona miejską linią numer 34 i ta linia numer 34 odegra również podstawową rolę na ulicy Drogowców i na ulicy Bugajskiej. Natomiast linia numer 23 po ponad dwuletniej przerwie powróci na ulicę Rejtana

– informował podróżnych i mieszkańców Częstochowy Konrad Pruciak. Po otwarciu DK 91 zostanie zmienione docelowe połączenie autobusowe między Częstochową a Olsztynem. Linię nr 58 zastąpi linia 34, wkrótce zatem kolejne poprawki i zmiany.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj