Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

ZGM i policja wznawiają edukacyjną kampanię skierowaną do seniorów

Facebook Twitter

W tym roku osoby starsze w mieście przekazały już oszustom 250 tys. złotych. Na skutek działań złodziei podających się za wnuczka czy policjantów, seniorzy stracili oszczędności całego życia.

Dlatego Zakład Gospodarki Mieszkaniowej razem z częstochowską policją i wydziałem prewencji wznowili swoją akcję profilaktyczno – edukacyjną:

Aby informować mieszkańców przede wszystkim zasobów komunalnych, ale również wszystkich innych mieszkańców Częstochowy o konieczności uważania na różnego rodzaju oszustów, którzy próbują wyłudzić jakieś pieniądze. Ta akcja co roku ma trochę inny charakter, ona się zmienia, ma różne elementy. To są ludzie bardzo podatni na tego typu przestępców, nie tylko tych telefonicznych, ale również takich domokrążców, którzy podają się za jakiegoś przedstawiciela administracji czy gazowni, wchodzą do mieszkania, odwracają uwagę właściciela czy najemcy i przeszukują to mieszkanie, okradają.

Jak mówi Paweł Konieczny, prezes ZGM TBS w Częstochowie, akcja jest adresowana do seniorów i dotyczy telefonicznych oszustów. Kampania ma uczulić osoby starsze i samotne, ale też rodziny, wnuczków czy sąsiadów:

W tym roku zwracamy się przede wszystkim do dzieci, do wnuczków, by oni wzięli trochę tej odpowiedzialności na siebie, aby zwrócili uwagę swoim rodzicom i dziadkom, że mogą paść ofiarą tego typu oszustów. Bardzo ważne jest, aby również sąsiedzi, którzy widzą kto wchodzi do klatki, widzą w jakich sprawach, często są to osoby, które naciskają wszystkie przyciski na domofonie. Ta pomoc sąsiedzka jest tutaj nieoceniona

– tłumaczył Paweł Konieczny – prezes ZGM TBS. Co roku miejska spółka wraz z policją odwiedzała starszych mieszkańców w częstochowskich zasobach. Tym razem przeszkodziła pandemia.

Każde podejrzenie kontaktu z oszustem należy zgłosić pod alarmowy numer 997 lub 112.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj