Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Akcja „Bądź bezpieczny seniorze”. ZGM wraz z policją chcą dotrzeć z przestrogami do osób starszych

Facebook Twitter

Mamy w Częstochowie kolejną edycję akcji „Bądź bezpieczny seniorze". Jej nazwa zdradza wszystko, chodzi o osoby starsze, które narażone są częściej na działania oszustów i złodziei.

Nie hejtuję- reaguję Bądź bezpieczny seniorze Oszustwo internetowe Oszuści na Bookingu Internetowe Konto Pacjenta
Fot. Pixabay

Bądź bezpieczny seniorze

Tym razem organizatorzy zwracają się z apelem o ostrożność nie tylko do seniorów, ale też do dzieci i wnuków – aby informowali swoich bliskich o działaniach oszustów:

Paweł Konieczny: Jest to taka akcja, którą prowadzimy już od 2017 roku, jest taką akcją okresową, staramy się znaleźć akcję wspólnie z policją wtedy, kiedy w Częstochowie dochodzi do szeregu oszustw, szczególnie tymi starymi metodami ”na wnuczka”, ”na policjanta”. Chociaż tutaj złodzieje są tak nowocześni i wymyślają nowe zupełnie sytuacje, że trudno za nimi tak naprawdę nadążyć.

Mówi Prezes ZGM TBS Paweł Konieczny. Kampanię na rzecz ochrony częstochowskich seniorów prowadzą wspólnie Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS wraz z Komendą Miejską Policji. Dlatego będą spotkania, rozmowy, pogadanki czy plakatowa akcja informacyjna:

Paweł Konieczny: Dotychczasowe efekty naszej akcji są takie, że nasze akcje powodowały, że po ich zakończeniu liczba tego typu przestępstw w Częstochowie spadała. Natomiast chcielibyśmy, aby nie tylko wtedy, kiedy akcja trwa, seniorzy byli bardziej bezpieczni, ale aby to było w jakimś dłuższym przedziale czasowym. Stąd apelujemy do dzieci, do wnuków, aby swoim tatom, mamom, babciom i dziadkom starali się wyjaśnić, na czym te nowoczesne metody złodziei polegają.

„Bądź bezpieczny seniorze” – to akcja, która ma przestrzec przed działaniami oszustów.

Najczęściej starają się wyłudzić oszczędności seniorów, ale nie są bezpieczne także ich dane. Jak informuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, akcja jest również skierowana na ochronę osób samotnie mieszkających czy w podeszłym wieku:

Paweł Konieczny: Typujemy mieszkańców, którzy naszym zdaniem mogą być narażeni na tego typu oszustwa, chociażby z tytułu wieku, samotności. Łatwo przecież stracić pieniądze, łatwo dać się okraść, natomiast złodzieja jest trudno po prostu złapać. Dlatego robimy takie grupy złożone z pracownika ZGM oraz policjanta dzielnicowego i do wytypowanych osób idziemy po to, aby ostrzec i porozmawiać o tych metodach kradzieżach.

Planowane są edukacyjne działania wśród mieszkańców zasobów gminnych Częstochowy. Pracownicy ZGM TBS wraz z mundurowymi będą odwiedzać seniorów i informować o metodach, jakie stosują oszuści, dodaje prezes Paweł Konieczny. Nawet 25% mieszkańców zasobów mieszkaniowych ZGM to osoby w wieku powyżej 70.

Bądź bezpieczny seniorze

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj