Zagraniczni studenci wybierają Politechnikę – to już 11% ogółu studiujących w Częstochowie
Przybywa obcokrajowców wśród częstochowskich studentów. Umiędzynarodowieniem studiów chwali się Politechnika. W mieście uczy się już blisko 600 młodych ludzi z 24 krajów świata.
Przyjeżdżają do nas z Ukrainy, Pakistanu, Turcji, ale też z Nigerii, Kolumbii czy Chin:
Pandemia nam trochę miesza szyki, ale mimo to wydaje się, że rozwój umiędzynarodowienia przebiega bardzo dobrze. W ciągu ostatnich 8 lat liczba studentów zagranicznych zwiększyła się przeszło 20-krotnie, a więc jest to bardzo wymierny wzrost. W tej chwili chwili ta liczba dochodzi już do prawie 600 studentów. Jest 400 studentów pełnego toku studiów oraz około 170 studiów wymian bilateralnych oraz programów wymiany Erasmus i CEEPUS.
Proces umiędzynarodowienia kierunków na Politechnice Częstochowskiej ma być jednym z kluczowych projektów realizowanych w uczelni
– zauważa Andrzej Zaborski – pełnomocnik rektora Politechniki ds. międzynarodowej wymiany. Politechnikę i kierunek dla siebie wybrała m.in. Oksana z Ukrainy:
Znalazłam na stronie internetowej, że jest Politechnika Częstochowska i zaaplikowałam. Jestem bardzo zadowolona. Teraz zaczęłam na 3 roku pracę w biurze studentów zagranicznych i akceptuję na studia, do nas na politechnikę. Mam polskie pochodzenie, kojarzę polskie tradycje, zwyczaje, obyczaje, też kulturę i religię. Częstochowa to dość religijne miasto. Słyszałam wcześniej o Częstochowie i zawsze chciałam tu przyjechać, i akurat trafiłam na uczelnię.
Władze uczelnianie pytaliśmy, czy studentów z zagranicy przyciągają jakieś konkretne kierunki?
Jeżeli chodzi o studentów studiujących w języku polskim, to mają pełną ofertę. Ze wszystkich zajęć mogą wybrać to, co im najbardziej odpowiada. Siłą rzeczy studia w języku angielskim są ograniczone – tutaj można wybierać głównie kierunki, które są na Wydziale Zarządzania, więc Zarządzanie, Logistyka.
Politechnika Częstochowska tym samym rywalizuje z innymi ośrodkami akademickimi z zagranicy, zabiegając o międzynarodowego studenta. Kształcenie kadr jest ważne, ale ważniejsze aby po studiach osoby z innych krajów zostawały na częstochowskim rynku pracy. Nasze miasto chwali Bethel z Nigerii:
Zrobiłam takie badanie, rozeznanie wśród uczelni w Europie, m.in. do kilku uczelni w Polsce wysłałam aplikacje na studia. Politechnika odpowiedziała najszybciej, więc wybrałam tę uczelnię. Bardzo lubię to miasto. Bardzo lubię system edukacyjny, nauczycieli i sposób, w jaki wykładowcy prowadzą zajęcia. Planuję tutaj też zrobić studia magisterskie. Ogólnie bardzo lubię Częstochowę.
Zagraniczni studenci stanowią aktualnie na Politechnice 11% ogółu studiujących. Najwięcej przyjezdnych pochodzi z Ukrainy, Białorusi i Turcji.