Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zachęcano młodzież częstochowskich liceów do zdobywania wykształcenia medycznego

Facebook Twitter

Jak wiadomo brakuje kadr w służbie zdrowia, potrzebni są młodzi lekarze i więcej pielęgniarek.

fot. pixabay.com

W ramach projektu ,,Ciekawi świata, ciekawi przyszłości” młodzież mogła dowiedzieć się dlaczego warto studiować kierunki medyczne:

Wojciech Konieczny: Można znaleźć naprawdę dla siebie to, co najbardziej odpowiada danemu charakterowi. To znaczy są zawody medyczne bardzo odległe od siebie. Kimś innym jest chirurg urazowy – ortopeda, kimś innym jest psychiatra, kimś innym jest okulista. Można mieć genetykę, można być mikrobiologiem. Naprawdę zarówno realizować się tak naukowo, zupełnie teoretycznie, jak i praktycznie być lekarzem na pierwszej linii frontu. Także te studia pozwolą znaleźć dla siebie miejsce.

Z takim przekazem trafiał do licealistów lekarz, senator Wojciech Konieczny, na co dzień dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Potrzeba młodych lekarzy różnych specjalności, to sytuacja, która utrzymuje się w całym kraju. Od kilku lat zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu medycyny jest znacznie większe niż liczba tych osób na rynku pracy. Sytuacja będzie się pogarszać, bo nasze społeczeństwo się starzeje:

Sławomir Letkiewicz: W Polsce w tej chwili brakuje ok. kilkadziesiąt tysięcy lekarzy. Dlatego w tej chwili rzeczywiście mamy gigantyczny deficyt polegający na tym, że w niektórych miastach jest jeden lekarz na kilkanaście tysięcy osób. Duże miasta nie mają tych problemów. W tej chwili kolejki są niesamowite, gdzie czeka się po kilka miesięcy na przyjęcie dziecka czy siebie. Dlatego musimy położyć nacisk nie tylko w Częstochowie, ale w całym kraju, żeby tych kierunków było jak najwięcej, ale żeby nie cierpiał na tym poziom studiów, tak żeby on dalej był wysoki.

– dodaje prof. Sławomir Letkiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w częstochowskim UJD. Młodzież studiująca kierunki medyczne, która będzie chciała podjąć pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym, będzie mogła skorzystać z miejskiego projektu: ,,Częstochowa dla medyków”.

Anna Tymoshenko: Oferujemy studentom ostatniego roku – tak mówiąc najogólniej – bo to i pielęgniarki mają najpierw licencjat, trzy lata, potem magisterium dwa lata, a lekarze wiadomo, sześć lat nauki. W związku z tym studentom ostatniego roku proponujemy stypendia. Oprócz tego, kiedy już zostaną pracownikami naszych szpitali, proponujemy im preferencyjny dostęp do mieszkań w ramach ZGM TBS oraz możliwość poszerzania wiedzy, robienia kursów specjalistycznych, które są dość drogie, a my w części przynajmniej staramy się je sfinansować.

Obecnie korzysta z miejskiego wsparcia w tym programie 9 stypendystów, dodaje Anna Tymoshenko z Centrum Obsługi Inwestora w częstochowskim magistracie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj