Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wyższe stawki świadczeń pieniężnych dla osób, które pełnią funkcję rodziców zastępczych, będą zachęcać kolejne osoby?

Facebook Twitter

Przy okazji Dnia Dziecka dużo mówiło się w Częstochowie o pieczy zastępczej i potrzebnej opiece dla dzieci, które nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach. Od dwóch miesięcy są wyższe stawki świadczeń pieniężnych dla osób, które pełnią funkcję rodziców zastępczych zawodowych, lub prowadzą rodzinny dom dziecka.

Potrzebne rodziny zastępcze w Częstochowie. Stowarzyszenie dla Rodziny zachęca do zgłoszeń
fot. pixabay.com

Wyższe stawki świadczeń pieniężnych dla osób, które pełnią funkcję rodziców zastępczych

To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą taką rodzinę stworzyć.

Małgorzata Mruszczyk: Myślę, że to jest takie docenienie dla osób, które prowadzą rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka, ponieważ staraliśmy się też to trochę zróżnicować ze względu na ilość dzieci przebywających w takiej rodzinie, dlatego że wymaga to nakładu pracy, dużo emocji kosztuje też takie rodziny, więc myślę, że dzięki naszym staraniom udało się to chociaż troszeczkę rodzinom zrekompensować. Aczkolwiek myślę, że tutaj najważniejsza jest ta satysfakcja, że można było pomóc dzieciom. Rodzinom zastępczym były już podnoszone te stawki wynagrodzeń, za które prowadzą rodzinę zastępczą. Ja myślę, że tutaj jest też takie uzupełnienie do tego, co gwarantuje im ustawa.

Do tworzenia zawodowych i niezawodowych rodzinnych domów dziecka, mogą zachęcać obowiązujące, podwyższone stawki świadczeń. O tym mówi Małgorzata Mruszczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. Trzeba wcześniej przejść odpowiednie szkolenia, spełnić szereg warunków, a także mieć świadomość jak odpowiedzialna jest to rola:

Aneta Kwapisz: Żeby ten, kto decyduje się na bycie rodziną zastępczą, po prostu czuł takie wewnętrzne pragnienie rodzicielstwa zastępczego, żeby też to rozdzielić od rodzicielstwa adopcyjnego, bo to są też dwie różne rzeczy. Rodziną zastępczą mogą zostać osoby, które rzeczywiście można powiedzieć są „nieskazitelne”, czyli dają taką rękojmię należytego wychowania dziecku i nie mogą tutaj być osobami, które w jakimś stopniu nie podołają tak czy z różnych względów nie mogłyby być rodziną zastępczą

– radzi Aneta Kwapisz, pedagog w Częstochowskim Centrum Wsparcia Rodziny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023