Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wystartował ponownie Bank Dobrych Praktyk. Specjaliści warsztatowo wspierają młodzież szkolną

Facebook Twitter

Bank Dobrych Praktyk to kolejny program rekomendowany przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom wdrożony przez Częstochowę. W tym roku zainaugurowany został dwudniową konferencją szkoleniowo-warsztatową.

fot. czestochowa.pl

Ale działania dopiero się rozpoczynają:

Barbara Pamuła-Wesołek: Sam program potrwa przez cały rok, czyli będzie to cykl warsztatów dla nauczycieli, właściwie dla wychowawców, psychologów i pedagogów szkolnych, którzy będą uczyli się umiejętności pracy z dziećmi w kryzysie emocjonalnym, pracy w sytuacji rozwiązywania konfliktów, reagowania na przemoc, przeciwdziałania uzależnieniom. Chcemy wyposażać naszych nauczycieli w umiejętności i dawać im zasoby, z których będą mogli korzystać w pracy z naszymi dziećmi

– mówi Barbara Pamuła-Wesołek, kierownik Referatu Zatrudnienia i Przeciwdziałania Uzależnieniom w naszym mieście. Pierwsza edycja Banku Dobrych Praktyk gościła w Częstochowie w 2019 roku. Powrót do tego programu wynika z zapotrzebowania szkół, które potwierdziły jego skuteczność i przydatne korzyści w pracy z dziećmi i młodzieżą.

fot. czestochowa.pl

Co dzieje się w trakcie zajęć?

Barbara Pamuła-Wesołek: Podczas tych warsztatów, oczywiście poza treningiem umiejętności, które będą pomocne później w pracy z dziećmi w szkole, nauczyciele czy pedagodzy mogą omawiać konkretne sytuacje problemowe u nich w szkole, które się pojawiają i mogą otrzymać propozycje pracy i propozycje rozwiązań tego problemu. Podczas kolejnego spotkania nauczyciel czy pedagog może powiedzieć, jakie efekty przyniosły te działania, które zostały zaproponowane, co się zadziało w tym konkretnym przypadku i albo zmodyfikować działania, albo powiedzieć, że rzeczywiście to przyniosło takie rezultaty, na jakie liczyli.

Przedsięwzięcie obejmuje całoroczny cykl szkoleniowy dla wychowawców w zakresie radzenia sobie z problemami agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży.

fot. czestochowa.pl

Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu, w grupach liczących kilkanaście osób.

Jakub Stadnicki: Bezpieczna grupa rówieśnicza jest tym czynnikiem chroniącym, który bardzo dobrze działa, jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne młodzieży, ale też naszych dorosłych. W związku z tym metody, po które my sięgamy, metody dramowe mają na celu głównie dać doświadczenie bezpiecznego bycia w grupie, a przy okazji tematy, które się pojawiają na takich warsztatach czy to tematy odrzucenia rówieśniczego, czy zachowań ryzykownych, radzenia sobie z emocjami czy ze stresem są takimi tematami, które pojawiają się też obok tego głównego celu, czyli budowania bezpiecznej grupy rówieśniczej

– dodaje Jakub Stadnicki, trener warsztatów profilaktycznych.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 maja 2024