Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wymiana opon na zimowe – jak rozpoznać optymalny moment? [MATERIAŁ PARTNERA]

Facebook Twitter

Wymiana opon na zimowe w odpowiednim momencie powinna być kluczowa dla każdego kierowcy. Dlaczego zmiana opon na zimowe jest tak ważna?

To właśnie od nich zależy poziom bezpieczeństwa na drodze podczas zimnych miesięcy w roku. Opony zimowe charakteryzują się lepszą przyczepnością w ujemnych temperaturach. To pozwala na bezpieczną jazdę nawet w trudnych warunkach, takich jak śnieg na drodze czy gołoledź. W Polsce, w przeciwieństwie do wielu innych europejskich krajów, nie istnieją przepisy determinujące obowiązek sezonowej zmiany opon, ale i tak warto wiedzieć, kiedy wymienić opony na zimowe.

Przy jakiej temperaturze zmieniać opony?

Jednym ze wskaźników, którymi można kierować się przy poszukiwaniu odpowiedniego momentu na zmianę opon z letnich na zimowe, jest temperatura. To dobry wskaźnik ze względu na fakt, że poniżej pewnej temperatury powietrza istnieje większe ryzyko przymrozków i powstania śliskiej warstwy na nawierzchni jezdni.

Sam zakup odpowiednich opon nie wystarczy. Modele dostępne na https://www.sklepopon.com/opony/zimowe sprawdzą się w sezonie zimowym doskonale. Jednak jeżeli założymy je zbyt wcześnie lub ściągniemy zbyt późno, mogą szybko zużyć się w zbyt wysokiej temperaturze. Dokonując wymiany zbyt późno, narażamy się z kolei na trudności związane z jazdą na oponach letnich w warunkach zimowych. Wyczucie odpowiedniego momentu nie jest wcale takie łatwe.

Przy jakiej temperaturze najlepiej zmieniać opony? Najczęściej przyjmuje się, że warto wymienić opony na zimowe już wtedy, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Warto pamiętać też, że przy temperaturach poniżej 7 stopni opony zimowe pozwolą nam nie tylko na bezpieczną jazdę, ale również zapewnią optymalne osiągi. Opony letnie nie sprawdzają się tak dobrze w niskich temperaturach.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Ze względu na polski klimat oraz coraz częstsze nieprzewidywalne zjawiska pogodowe, zmiana kół na zimowe jest niezbędna dla utrzymania bezpieczeństwa użytkowników pojazdu i innych uczestników ruchu drogowego.

Temperatura poniżej 7 stopni, zwłaszcza nocą, utrzymuje się nie tylko zimą, ale również jesienią i wczesną wiosną. Z tego względu popularne jest jeżdżenie na oponach zimowych od października aż do kwietnia. To dobry sposób dla każdego, komu szczególnie zależy na bezpieczeństwie.

Wielu kierowców decyduje się jednak na zmianę opon na zimowe dopiero wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg. Może być to ryzykowne, ponieważ przymrozki często pojawiają się wcześniej niż pierwsze opady śniegu. Z tego względu warto zdecydować się na zmianę kół na zimowe już na początku jesieni, kiedy rozpoczynają się pierwsze zimne dni.

Warto pamiętać też o tym, że w Polsce nie mamy obowiązku sezonowej zmiany opon. Zmiana opon na zimowe jest wyłącznie zaleceniem, którego warto przestrzegać. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które zapominają o zmianie kół na zimowe, może być zdecydowanie się na jeżdżenie przez cały rok na oponach wielosezonowych.

Kiedy kupować opony zimowe?

Jeśli chcemy kupić nowe opony zimowe, warto dowiedzieć się, w jakim momencie w roku zrobić to najlepiej. Ta wiedza może pozwolić na zaoszczędzenie na zakupie opon. Dlaczego? Ceny opon w ciągu roku zmieniają się i zależą od wielu czynników.

Jednym z najważniejszych jest pogoda, ponieważ to ona warunkuje popyt wśród kierowców na opony zimowe. Czasem pierwszy śnieg pojawia się już w listopadzie, czasem dopiero z końcem grudnia, a to wtedy najwięcej kierowców decyduje się na zakup opon.

Kiedy najlepiej kupować opony zimowe? Na samym początku sezonu lub tuż przed jego rozpoczęciem. Można wtedy liczyć na atrakcyjne zniżki oraz popyt na stałym poziomie, co pomaga utrzymać ceny oraz pomoże zaoszczędzić na zakupie opon.

Zmiana opon na zimowe – samodzielnie czy w punkcie wulkanizacji?

Wiesz już, kiedy zmienić opony na zimowe i przy jakiej temperaturze dokonywać wymiany, aby nie być zaskoczony gołoledzią czy pierwszymi przymrozkami. Warto rozważyć także, czy lepiej zmienić opony samodzielnie, czy może w warsztacie.

W teorii samodzielna zmiana kół na zimowe nie jest trudna. Wystarczy podnieść samochód, odkręcić śruby, zdjąć koło, a następnie założyć i przykręcić nowe Warunkiem jest jednak przygotowanych kompletów opon na felgach, oraz zestawu odpowiednich narzędzi.

Problemem może być również wyważenie kół. Jeżeli wymieniamy komplet na własną rękę, należy wybrać moment, w którym nie ma kolejek w warsztatach wulkanizacyjnych i dokonać wyważenia kół. Będą wówczas gotowe na montaż, gdy średnia temperatura w ciągu doby spadnie poniżej 7 stopni.

Jeśli chcemy mieć gwarancję szybko i dobrze wykonanej usługi, powinniśmy zawieźć samochód do warsztatu. Wulkanizator zajmie się profesjonalną wymianą kół na zimowe. Jeśli chcemy skorzystać z usług wulkanizatora, powinniśmy pamiętać, aby wymienić opony możliwie szybko, już w październiku.

Jeśli będziemy czekać aż do pojawienia się pierwszego śniegu, nie dokonamy wymiany od ręki, ponieważ w tej samej sytuacji będzie wielu innych kierowców. Lepiej zdecydować się na zmianę kół na zimowe w warsztacie jeszcze wtedy, gdy wulkanizatorzy nie mają tak dużo pracy.

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe?

To, ile dokładnie kosztuje wymiana opon na zimowe, jest uzależnione od kilku czynników. Należą do nich rozmiar i rodzaj opon oraz obręczy, na których mają być zamontowane. Usługa wykonana na felgach aluminiowych będzie droższa niż w przypadku stalowych.

Dodatkowym kosztem mogą być również obłożone opony, wyposażone w system Run Flat, rant ochronny, czy niski profil. W trakcie wymiany może okazać się, że potrzebne będą dodatkowe usługi, jak np. wymiana wentyla czy prostowanie felgi.

Ceny różnią się też w zależności od miejscowości. W większych miastach wymiana jest zazwyczaj droższa, choć z uwagi na większą konkurencję można również trafić na wyjątkowo tanie warsztaty. Średni koszt wymiany, z jakim należy się liczyć przy popularnych rozmiarach kół to około 80-120 złotych. Przy dużych aluminiowych felgach koszt może jednak przekroczyć nawet 300 złotych. Dlatego zawsze warto sprawdzić wcześniej cennik warsztatu, na którego usługi się decydujemy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lutego 2023