Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

KSeF – faktury po nowemu. Doradca podatkowy tłumaczy [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Krajowy System e-Faktur czyli faktury po nowemu. Dariusz Graczyk z kancelarii doradztwa podatkowego GRACZYK tłumaczy jak działa Krajowy System e-Faktur.

KSeF – faktury po nowemu. Doradca podatkowy tłumaczy [materiał sponsorowany]

KSeF – faktury po nowemu

Krajowy System e-Faktur to platforma do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Przepisy dotyczące KSeF już obowiązują, nie są jednak jeszcze obowiązkowe.

Dariusz Graczyk: To jest system, który wprowadza Ministerstwo Finansów i do którego systemu, będziemy wprowadzali wszystkie faktury, które są wystawiane. Ja tutaj chciałem od razu zastrzec, że to są przepisy podatkowe, w nich jest bardzo dużo takich niuansów, więc ja dla potrzeb naszego spotkania, będę stosował pewne uogólnienia.

Doradca podatkowy tłumaczy [materiał sponsorowany]

Dariusz Graczyk

Dariusz Graczyk: Przepisy już są, jednak obowiązek ich stosowania wobec przedsiębiorców zacznie obowiązywać w lipcu 2024 roku, czyli za siedem miesięcy. Fakt, że te przepisy już działają, oznacza, że dobrowolnie albo na próbę można już  z tego systemu zacząć korzystać. Nie ma na razie żadnych z tego tytułu skutków negatywnych. Korzystają z tego duże firmy.

KSeF – faktury po nowemu. Co system da przedsiębiorcom?

Dariusz Graczyk: To bardzo dobre pytanie z punktu widzenia przedsiębiorców. Wprowadzenie przepisów oznaczać będzie na początkowym etapie chaos. W drugim etapie, który będzie zapewne u różnych przedsiębiorców następował w różnym czasie, to będzie usprawnienie procesu przepływu dokumentów oraz być może zmniejszenie kosztów takich administracyjnych. Szczególny przypadek to są przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni z podatku VAT, ci obowiązkowo będą do tego systemu musieli przystąpić za rok, czyli od 1 stycznia 2025 roku.

KSeF – faktury po nowemu. Jak się przygotować do wprowadzenia systemu?

Dariusz Graczyk: Większość szkoleń, większość informacji, z którymi się spotykamy koncentruje się przede wszystkim na aspektach technicznych, czyli jak się podłączyć do systemu, jak się zalogować, jak się uwierzytelnić itd. Z mojego doświadczenia wynika, że te problemy techniczne będą pokonane w pierwszej kolejności, po prostu te rozwiązania będą przychodziły razem z nowymi wersjami oprogramowania. Oczywiście pewną trudność będzie sprawiała kwestia zalogowania się do tego systemu po raz pierwszy, nabrania czy pozyskania różnego rodzaju uprawnień. Problemy leżą w zupełnie innym miejscu. Dzisiaj, w 2023 roku, kiedy wystawiamy fakturę, najczęściej jest ona w postaci papierowej albo w postaci PDF, czyli takiego odwzorowania papieru w komputerze. Fakturę wysyłamy do kogoś i dla nas jest sprawa już załatwiona. Natomiast kiedy wejdzie system KSeF, to wówczas włącza się pośrednik do tej transakcji: wysyłamy fakturę do ministerstwa, a nie do naszego kontrahenta. Ministerstwo po zaakceptowaniu faktury, informuje o tym naszego kontrahenta. To oczywiście nie wyklucza możliwości wysyłania jakichś tam kopii tych faktur tradycyjną drogą i pewnie tak się będzie działo przez parę miesięcy, ale tak naprawdę jedyna ważna faktura to będzie ta, która pochodzi z serwera ministerstwa (…).

KSeF. Doradca podatkowy tłumaczy [materiał sponsorowany]

Kancelaria podatkowa GRACZYK

KSeF – faktury po nowemu. Jak ważne są daty

Posłuchaj:

KSeF – faktury po nowemu. Polska na tle innych krajów

Dariusz Graczyk: Polska nie jest jedynym krajem, w którym takie systemy obowiązują, ale jest jednym z nielicznych, w którym faktura nabiera ważności dopiero po zatwierdzeniu przez ministra. Zwykle jest tak, że te faktury krążą między przedsiębiorcami i to nie tylko między przedsiębiorcami, ale też między przedsiębiorcami a jednostkami państwowymi; krążą w wersji tradycyjnej, a oprócz tego ich kopia jest wysyłana do ministerstwa. Natomiast w Polsce ten mechanizm został odwrócony i to jest jedna z jego słabych stron.

KSeF – faktury po nowemu. Jak uniknąć kłopotów, o których mówią doradcy podatkowi?

Dariusz Graczyk: Nie ma innej możliwości jak wprowadzenie procedur, które sformalizują obieg wewnątrz firmy. Ja zwracam Państwu uwagę, że na fakturach papierowych, ponieważ osoby prywatne będą nadal dostawały faktury papierowe, bo one w KSeF nie uczestniczą, ale także na fakturach, które zostały do KSeF wpisane i będziemy je z różnych powodów drukowali, będą specjalne kody QR. Kod pozwoli bez uwierzytelnienia zajrzeć do treści tej faktury. Wyobraźmy sobie sytuację, że pojawi się czarny rynek handlowania QR kodami po to, żebyśmy wiedzieli jakie możliwości mamy negocjacyjne w stosunku do naszego kontrahenta, za ile on kupił towar… Nie mówimy o zakupach w sklepie, ale o transakcjach biznesowych. To są dane strategiczne, to są dane dotyczące tajemnicy handlowej, te wszystkie szczegółowe informacje są w serwerze i każdy, kto będzie miał dostęp do QR kodu, będzie widział treść tej faktury (…).

Doradztwo Podatkowe Graczyk działa na rynku usług księgowych i doradztwa podatkowego od 1990 roku. Od początku działalności obsługuje małe i średnie przedsiębiorstwa.

Zalety:

  • bardzo bogate doświadczenie,
  • wysokie kwalifikacje specjalistów obsługujących Klientów,
  • szybkość i niezawodność działania,
  • zrozumienie i poszanowanie potrzeb Klienta.

Oferta obejmuje między innymi:

  • usługi doradztwa podatkowo-prawnego,
  • obsługa kontroli i postępowań,
  • prowadzenie księgowości i kadr,
  • szkolenia.

Kontakt

Media

Jak dojechać

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024