Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kiedy należy wymienić akumulator? [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Wymiana akumulatora to element konserwacji pojazdu, który często umyka kierowcom. Niestety prędzej czy później akumulator samochodowy o sobie przypomni. Pojawią się wówczas kłopoty z rozruchem i prawidłowym działaniem pojazdu. Akumulator należy do najważniejszych podzespołów w samochodzie, ponieważ odpowiada za zasilanie wielu części, ale przede wszystkim rozrusznika. Wyjaśniamy zatem, kiedy należy wymienić akumulator w samochodzie, ile to kosztuje oraz jak znaleźć najlepszy warsztat samochodowy.

Kiedy należy wymienić akumulator, akumulator, mechanik

Warsztat do wymiany akumulatora – jak znaleźć najlepszego mechanika w okolicy?

Warsztatów samochodowych nie brakuje. Oferty różnią się cenami, zakresem usług, ale także jakością ich wykonywania. Znalezienie dobrego warsztatu samochodowego to nie lada wyzwanie. Poszukiwanie fachowca, kiedy problem z rozładowanym akumulatorem jest naglący, to jeszcze trudniejsze zadanie. Nie warto kierować się do pierwszego lepszego serwisu, ponieważ wymiana akumulatora musi zostać przeprowadzona na podstawie wiedzy, umiejętności i doświadczenia.

Przy wyborze odpowiedniego mechanika warto sprawdzić jego kwalifikacje, poświadczone certyfikatami. Pomocne są także opinie innych klientów. Korzystaj z dostępnych w sieci narzędzi (rankingi, porównywarki, przeglądarki itd.). Zebrane na tego typu platformach informacje i oferty pozwolą ci dokonać świadomego wyboru.

Wymiana akumulatora – przeglądarka warsztatów pozwoli znaleźć fachowca

W celu znalezienia najlepszego warsztatu w okolicy warto skorzystać z przeglądarki warsztatów (np. https://motointegrator.com/pl). Pod tym adresem znajdziesz przeglądarkę warsztatów, które specjalizują się również w wymianie akumulatora: https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-wymiana-akumulatora/.

W całej Polsce zlokalizowanych jest aż 600 warsztatów prowadzonych przez Q Service Castrol. Dzięki przeglądarce warsztatów znajdziesz fachowy serwis, znajdujący się najbliżej twojego miejsca zamieszkania.

Wiesz już, w jaki sposób znaleźć warsztat. Warto wiedzieć również, co ile lat należy pamiętać o wymianie akumulatora. O tym w dalszej części artykułu.

obraz_1]

Kiedy należy wymienić akumulator w samochodzie?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: wtedy, kiedy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu silnika. Głównym objawem zużycia akumulatora jest problem z porannym rozruchem. Odpalanie może być utrudnione i trwać dłużej niż zwykle. Jeśli jednak będziesz zwlekał z naprawą, to może się zdarzyć (prędzej czy później na pewno), że samochód nie odpali w ogóle.

Zwracaj uwagę również na takie element jak kontrolki czy światła zewnętrzne. Przygasające kontrolki na tablicy zegarów słabo świecące światła świadczą o nieprawidłowym działaniu akumulatora. Bardzo ważne jest, aby niezwłocznie zgłosić się do serwisu. Słaby akumulator ma negatywny wpływ na wiele układów w samochodzie. Zakłóca pracę pokładowych urządzeń elektrycznych (komputera pokładowego, radia, klimatyzacji czy czujników w silniku), a także rozkodowuje pokładowy alarm.

Oczywiście stan akumulatora należy kontrolować, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. Trzeba wiedzieć, kiedy zgłosić się do serwisu, ponieważ akumulator ulega eksploatacji. Warto tu podkreślić znaczenie prawidłowej eksploatacji. Odpowiednie użytkowanie akumulatora wydłuża jego żywotność, zaś nieprawidłowe może go zniszczyć nawet w ciągu kilku miesięcy.

Z pewnością warto odwiedzić warsztat samochodowy przed zimą. Nie tylko po to, aby wymienić opony na zimowe. W tym czasie należy zweryfikować, czy akumulator na pewno dobrze działa. Może być konieczne naładowanie rozładowanego akumulatora lub jego wymiana. Zima to wymagający czas dla pojazdu, spadają temperatury, a silnik potrzebuje zdecydowanie więcej mocy.

Co ile lat wymiana akumulatora?

Przyjmuje się, że akumulator należy wymieniać co około 4 do 6 lat. Jak już wspominaliśmy – duże znaczenie ma eksploatacja akumulatora. Prawidłowo użytkowany może posłużyć znacznie dłużej. Zdarza się, że nawet dekadę. Raz jeszcze warto podkreślić, jak ważne są regularne przeglądy techniczne oraz niezwłoczne przekazywanie pojazdu do serwisu w razie usterek. Mechanicy wychwycą wszelkie nieprawidłowości, dzięki czemu nie dojdzie do poważnej awarii.

Ponadto trzeba dopilnować, aby montować odpowiedni rodzaj akumulatora. Do samochodów z systemem start-stop należy kupić akumulator korzystający z technologii AGM. Specyficzne działanie tego systemu (podczas jazdy miejskiej jest na zmianę rozładowywany i ładowany) wymagają odpowiednich rozwiązań, które wydłużą cykl życia akumulatora.

Na żywotność baterii wpływają także inne czynniki, takie jak klimat i panująca na zewnątrz temperatura, styl jazdy, sposób przechowywania samochodu itp.

Ile kosztuje wymiana akumulatora?

Największym wydatkiem jest zakup akumulatora. Nowy akumulator kosztuje przeciętnie od 170 do nawet blisko 2000 zł. Jak zatem widać – może to być duży lub nieco mniejszy wydatek. Do aut zasilanych benzyną przeznaczone są tańsze modele akumulatorów. Z kolei pojazdy wyposażone w silnik diesla oraz te z technologią start-stop potrzebują mocniejszych (a co za tym idzie droższych) urządzeń.

Wymiana akumulatora to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych. Wymianę akumulatora najlepiej zlecić profesjonalnemu mechanikowi, który wie, jak odłączyć akumulator i podłączyć akumulator.

Odpowiednia eksploatacja i konserwacja akumulatora to ważny element dbania o pojazd. Wymiana akumulatora jest podstawową czynnością, o której musi pamiętać każdy kierowca, aby uniknąć poważnych awarii. Warto wybrać profesjonalny warsztat samochodowy przy pomocy przeglądarki warsztatów. Mechanicy zajmą się akumulatorem – zarówno rutynową wymianą, jak i również wsparciem w awaryjnych sytuacjach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024