Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W piątek (29.03) otwiera się druga społeczna lodówka. Tym razem obok magistratu przy Waszyngtona

Facebook Twitter

Druga jadłodzielnia w Częstochowie pozwoli mieszkańcom podzielić się żywnością. Będzie działać obok Urzędu Miasta w Śródmieściu.

Jadłodzielnia w Częstochowie

Społeczna lodówka przy Waszyngtona

Celem było uruchomienie jej w miejscu dla wszystkich łatwo i ogólnodostępnym:

Julia Cyran: Tym razem będzie się ona mieściła na Śródmieściu, dokładnie przy Urzędzie Miasta przy ulicy Waszyngtona 5, naprzeciwko Uniwersytetu Jana Długosza. Jadłodzielnia jest całodobowa i będzie funkcjonować przez siedem dni w tygodniu. Mamy zgodę, aby stała ona tam do 30 czerwca. Mamy nadzieję, że uda się nam tę zgodę przedłużyć i jadłodzienia zagości na Śródmieściu na stałe.

Jak mówi Julia Cyran ze Stowarzyszenia HelpCzewa otwarcie drugiej częstochowskiej jadłodzielni już w piątek (29.03.) o 13.00. Fundacje pomocowe działające w mieście wraz z centrum wolontariatu przy Agape prowadzą od 2 lat społeczną lodówkę. Pełni ona ważną rolę:

Julia Cyran: Inicjatorami tej jadłodzielni na Śródmieściu jest Stowarzyszenie HelpCzewa. Jesteśmy również współinicjatorami pierwszej częstochowskiej jadłodzielni, która mieści się przy ulicy Piotrkowskiej 18 w Częstochowie i funkcjonuje już od prawie dwóch lat. Jak wiemy, tego jedzenia marnuje się bardzo dużo, szczególnie w okresie świątecznym i poświątecznym. Dlatego tym bardziej się cieszymy, że udaje się tę lodówkę postawić właśnie teraz.

Społecznicy przypominają, że nadmiar jedzenia z domu, zamiast do śmieci powinien trafić do kogoś, komu tej żywności brakuje. Pamiętajcie, aby zostawiać w społecznej lodówce świeżą żywność, nie przynosić alkoholu, surowego mięsa, ani rzeczy, których sami nie chcielibyśmy zjeść:

Julia Cyran: Serdecznie zapraszamy, aby w przypadku nadwyżek żywności podzielić się w naszej jadłodzielni. Można zostawiać produkty kupne, jak i te przygotowane w domu. Natomiast w drugim przypadku apelujemy, aby produkty miały wymieniony skład oraz przede wszystkim datę przygotowania. Można również zostawiać produkty suche typu ryże do makaronu czy też pieczywa. Będzie się znajdował specjalny regał na tego typu żywność.

Starania o postawienie kolejnej w bardziej dostępnym punkcie okazały się owocne. Na razie lodówka przy ul. Waszyngtona będzie działać czasowo, ale są starania, aby jadłodzielnia działała tu na stałe.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2024