Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Czy chcielibyście Państwo aby powstała druga jadłodzielnia w Częstochowie?” O to pyta w specjalnej ankiecie Stowarzyszenia HelpCzewa

Facebook Twitter

Czy w Częstochowie pojawi się kolejna jadłodzielnia? Są na to szanse. Takie starania rozpoczęło wspólnie kilka częstochowskich stowarzyszeń i organizacji, które opublikowało w sieci specjalną ankietę.

Druga jadłodzielnia w Częstochowie

Druga jadłodzielnia w Częstochowie?

Ankieta zawiera pytania dotyczące np. w której dzielnicy powinna powstać druga w mieście jadłodzielnia, ale też czy do tej pory korzystaliśmy z tej formy dzielenia się żywnością:

Julia Cyran: Aktualnie można oddawać głosy w naszej ankiecie, która znajduje się na stronie na Facebooku Jadłodajnia w Częstochowie. Póki co z tych z tych ankiet, które udało nam się dotychczas zebrać wynika, że ponad 90% mieszkańców uważa, że to jest potrzebna inicjatywa, że chcieliby następnej jadłodzielni i póki co najwięcej głosów w tym ma dzielnica Śródmieście. Mamy lodówkę, którą moglibyśmy postawić. Bardziej jest to kwestia tego, czy uda się nam znaleźć na to miejsce.

Jak mówi Julia Cyran prezes Stowarzyszenia HelpCzewa, ankietę cały czas można wypełniać.

fot. facebook.com/czestodzielnia/

Pierwsza lodówka społeczna powstała w Częstochowie w maju 2022 roku:

Julia Cyran: W przypadku nadmiaru jedzenia możemy to jedzenie zanieść do takiego miejsca. Jest ono ogólnodostępne, czynne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Natomiast osoby potrzebujące mogą sobie korzystać z tych zasobów, które się w aktualnym momencie w jadłodzielni znajdują. Przez ten rok zauważyliśmy spore zainteresowanie tą inicjatywą. Mieszkańcy zdecydowanie korzystają z niej, w szczególności jeżeli jest okres świąteczny lub poświąteczny.

Pierwsza jadłodzielnia, która powstała w Częstochowie zlokalizowana jest przy ulicy Piotrkowskiej 18 w sąsiedztwie siedziby Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Agape:

Julia Cyran: Przy okazji Świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia odbieraliśmy dużo telefonów z zapytaniami co można zostawiać w jadłodzielni i w jakich godzinach jest czynna, gdzie się dokładnie znajduje. Cieszymy się też, że mieszkańcy podeszli bardzo odpowiedzialnie do tego miejsca regulamin jak najbardziej jest przestrzegany i to jedzenie, które się tam znajduje jest naprawdę jedzeniem, które powinno się tam znajdować. Planujemy oczywiście następne jadłodzielnie.

Julia Cyran przypomina, że jeśli chcemy podzielić się żywnością, pamiętajmy, aby produkty były opisane – chodzi o potencjalne alergeny. Nie zostawiajmy też żywności po terminie, mrożonek, potraw z nalotami pleśni i takich, które nie nadają się do spożycia.

W przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości – kontaktujcie się przez fanpage Częstodzielnia lub pod numerem telefonu w godzinach 9:00-22:00 – 797923027

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024