Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Częstochowie Industriada z licznymi atrakcjami w Muzeum Częstochowskim

Facebook Twitter

Weekend pod znakiem Śląskiego Święta Zabytków Techniki. 3 września Industriada wraca po raz 13. To największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce. Częstochowska odsłona Industriady odbędzie się w dwóch lokalizacjach, swój wkład w święto będzie mieć też gmina Żarki.

Warsztaty dla dzieci w muzeum

Jak mówi Małgorzata Szczęsna, kierownik Działu Historii Muzeum Częstochowskiego, zaprosimy częstochowian w dobrze znane miejsca:

Małgorzata Szczęsna: Zaczynamy o godzinie 11:00, kończymy o godz. 18:00. Zapraszamy do Parku Staszica, konkretnie do Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Oczywiście w Muzeum zaplanowaliśmy jak co roku zwiedzanie z emerytowanymi górnikami, którzy pracowali na kopalniach rudnych. Można się bardzo wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć właśnie od osób, które tam pracowały. Przygotowaliśmy również warsztaty dla dzieci.

Hasło tegorocznej imprezy: „Po Szychcie. Czas na fajrant!” nawiązuje do czasu wolnego po ciężkiej pracy górnika. Dlatego atrakcje będą dotyczyć tradycji środowisk robotniczych i mają przybliżać zajęcia związane z odpoczynkiem:

Małgorzata Szczęsna: Tematem cyklicznym Industriady jest zawsze jedna formuła. Zajmujemy się zabawą, odpoczynkiem, to, co górnicy robili po ciężkiej pracy, czyli przebywanie w zieleni, na promenadzie, zabawy taneczne. Przygotowaliśmy warsztaty „Rudne ogródki. Będzie to polegało na tym, że dzieci dostaną szyny, doniczki, w których będą sadziły rośliny, tak jak górnicy kiedyś zajmowali się po pracy zielenią, mieli swoje przydomowe ogródki czy działki.

Kto wybierze się na Industriadę może zwiedzić industrialne zabytki i obejrzeć stare maszyny. W całym regionie to również: wystawy, koncerty, czy warsztaty plastyczne i kreatywne zabawy. To rozrywka, ale i ogromna dawka wiedzy. Zwieńczeniem tegorocznej Industriady będzie koncert z muzyką na żywo:

Małgorzata Szczęsna: Uwieńczeniem Industriady, „czyli czas na fajrant” jest koncert. Można będzie usłyszeć szlagiery podwórkowe, górnicze. Przy tej muzyce będzie też występować częstochowski Teatr Tańca, będzie to improwizacja, ale będzie można razem z Państwem potańczyć do tej muzyki, którą kapela „U Andrzeja” będzie grać

– dodaje Małgorzata Szczęsna. Kto znajdzie czas tego dnia może odwiedzić też Muzeum Historii Kolei na dworcu PKP Stradom czy obejrzeć Stary Młyn z Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024