Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

INDUSTRIADA 2022 – święto Szlaku Zabytków Techniki

Facebook Twitter

Już w sobotę 3 września na terenie województwa śląskiego odbędzie się kolejna edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki. Industriada 2022 to setki wydarzeń, w tym również w Częstochowie. W naszym mieście święto oprze się o dwa miejsca: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza oraz Muzeum Historii Kolei. Zapraszamy!

Hasło tegorocznej imprezy: PO SZYCHCIE. CZAS NA FAJRANT!

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Park Staszica

godz. 11:00 – 18:00 „ZWIEDZANIE MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA”

Zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza z emerytowanymi górnikami ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG) lub z pracownikami DZIAŁU HISTORII Muzeum Częstochowskiego przybliży wszystkim, jak wyglądała niegdyś codzienność na kopalniach rud żelaza Częstochowskiego Obszaru Rudonośnego. Ponadto zaprezentowana zostanie technika pracy na kopalniach rud, która była bardzo specyficzna dla naszego regionu, a także „górnicze sposoby” spędzania wolnego czasu i świętowania.

godz. 12.00 -13.00 oraz 13.00-14.00 – WARSZTATY „RUDNE OGRÓDKI”

Po powrocie do domu, po ciężkiej pracy, „rudne” ogródki działkowe na Sabinowie stanowiły odskocznię dla częstochowskich górników. Kawałek ziemi – ogródka – stawał się miejscem ucieczki od zgiełku świata i ciemności kopalni, przestrzenią dla siebie, na której powracało się do natury, do własnego „zielonego” miejsca na ziemi. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić się w roli ogrodników i stworzyć własne roślinne kompozycje. Swoje małe „sabinowskie ogródki” zabiorą ze sobą, by dalej o nie dbać i codziennie spotykać się naturą, tak jak niegdyś robili to górnicy rudni.

godz. 14.00 – 15.00 WARSZTATY – „WYŚCIG POKOJU”

W latach 80. XX wieku na podwórkach i przed szkołami królowały „Wyścigi Pokoju”, czyli wyścigi na kapsle rozgrywane na wzór transmitowanych w telewizji zawodów kolarskich. Kapsle „kolarzy” specjalnie przygotowywano do wyścigu – polerowano o chodnik ich wierzchy, tak by kapsle miały lepszy „poślizg”, a do wnętrza wklejano flagę państwa, które dany gracz reprezentował. Mocowano ją za pomocą plasteliny, a samą mapę najczęściej wycinano z encyklopedii, choć groziła za to nie lada bura od rodziców. Na INDUSTRIADZIE przed Muzeum Rud również rozegrane zostaną wyścigi! Kto okaże się czarnym koniem? Zobaczymy… gotowi…START! Zwycięzcy zostaną nagrodzeni.

godz. 15.00-16.00 – „PLENEROWE MALOWANIE”

Pierwsza część zajęć prowadzona jest w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, gdzie z przewodnikiem będzie można zwiedzić wystawę oraz poznać historię rud żelaza w regionie częstochowskim. Następnie dojdzie do integracyjnej zabawy plastycznej, podczas której uczestnicy stworzą obrazy przedstawiające m.in. górników rudnych podczas pracy, chodniki górnicze, wagoniki, wiertarki czy „kible”. Do swojej dyspozycji będą mieli pędzle, farby, palety oraz bawełnianie podobrazia. Na koniec warsztatów dowiemy się, jak wygląda dzieło stworzone przez kilku artystów.

godz. 14.00 – 15.00 WARSZTATY – „WYŚCIG POKOJU”

W latach 80. XX wieku na podwórkach i przed szkołami królowały „Wyścigi Pokoju”, czyli wyścigi na kapsle rozgrywane na wzór transmitowanych w telewizji zawodów kolarskich. Kapsle „kolarzy” specjalnie przygotowywano do wyścigu – polerowano o chodnik ich wierzchy, tak by kapsle miały lepszy „poślizg”, a do wnętrza wklejano flagę państwa, które dany gracz reprezentował. Mocowano ją za pomocą plasteliny, a samą mapę najczęściej wycinano z encyklopedii, choć groziła za to nie lada bura od rodziców. Na INDUSTRIADZIE przed Muzeum Rud również rozegrane zostaną wyścigi! Kto okaże się czarnym koniem? Zobaczymy… gotowi…START! Zwycięzcy zostaną nagrodzeni.

godz. 15.30 – 16.30 – „PARKOWE PODCHODY”

Podchody to ponadczasowa gra, która łączyła i łączy wszystkie pokolenia. Bawiły się w nią dzieciaki kilkadziesiąt lat temu, z przyjemnością będą bawić się również dziś na INDUSTRIADZIE. Dawniej zabawę organizowano często na obozach harcerskich. Obecnie w podchody gra się na koloniach, półkoloniach, zielonych szkołach, jednak można z powodzeniem zorganizować zabawę również w parkach i to nawet pod samą Jasną Górą! Organizator gry przewidział zadania i zagadki, które muszą rozwiązać uczestnicy, aby dotrzeć do wyznaczonych celów. Na mecie – dla najlepszych – będą czekały nagrody!

godz. 16.30-17.30 – WARSZTATY, KONCERT – „CZAS NA TAŃCE”

Zabawa taneczna, która będzie się odbywać przy akompaniamencie kapeli folkloru miejskiego „U Andrzeja”. Przy dźwiękach akordeonu i szlagierach muzyki podwórkowej będzie można spróbować własnych sił w tańcach, które niegdyś towarzyszyły górnikom podczas odpoczynku po ciężkiej pracy na kopalniach rud. Zabawa taneczna będzie również bezpośrednim nawiązaniem do tradycji z lat 60. i 70. XX wieku, kiedy tego typu imprezy odbywały się na Promenadzie Czesława Niemena w Częstochowie. Możliwa będzie również próba sprawdzenia się „na parkiecie” z profesjonalnymi tancerzami z „Częstochowskiego Teatru Tańca”, którzy każdą chętna osobę poprowadzą, a niechętną skłonią do zabawy.

Muzeum Historii Kolei, Dworzec PKP Stradom

godz. 11.00-15.00 – „Parowóz TKt48-151” – zwiedzanie z przewodnikiem

Możliwość przyjrzenia się pracy maszynisty parowozu. Parowóz TKt48-151 jest od niemal 30 lat pomnikiem techniki przy stacji Częstochowa. Emerytowany maszynista objaśni działanie wszystkich urządzeń składających się na lokomotywę parową

godz. 11.00 – 18.00 – Przejażdżka drezyną – pokaz pracy maszyny

Przejazd drezyną trwa ok. 10 minut. Podróż odbywa się na stacji Stradom od peronów do przejazdu przy ul. Zaciszańskiej. Okazja taka trafia się w Częstochowie raz na rok, właśnie dzięki INDUSTRIADZIE. Niepowtarzalna możliwość poczucia wiatru we włosach na pędzącym po torach pojeździe

godz. 11.00-15.00 – Moja wymarzona podróż pociągiem – warsztaty plastyczne

Każdy z nas ma marzenia. W dobie powszechnego używania prywatnych samochodów, wiele dzieci marzy o przejażdżce pociągiem. Chcemy, by rysunkiem opowiedziały nam, jak widzą swoją wyśnioną podróż.

godz. 11.00-15.00 – „Lokomotywa” na urlopie, czyli poprawiamy Tuwima – zabawy dla dzieci

Wiersz Tuwima pod tytułem „Lokomotywa” zna chyba każde dziecko i każdy dorosły w Polsce. Utwór opowiada o ciężkiej pracy parowozu, który z mozołem wprawia w ruch szereg wagonów. Postanowiliśmy spróbować dopisać ciąg dalszy, w którym opiszemy, czym zajmuje się lokomotywa po fajrancie.

godz. 11.00-19.00 – Pielgrzymki na Katarzynki – wystawa fotograficzna

Dzień Kolejarza od kilkudziesięciu lat obchodzi się w Polsce 25 listopada – w dniu patronki pracowników kolei – św. Katarzyny. Każdego roku, w listopadzie, setki kolejarzy pielgrzymują przed oblicze jasnogórskiej Madonny, aby podziękować za szczęśliwą służbę. Swoistą tradycją jest przyozdabianie z tej okazji specjalnych pociągów pielgrzymkowych.

godz. 11.00-19.00 – Kolej jako samowystarczalne państwo – wystawa fotograficzna

Właściwie od jej powstania, kolej była swoistym samowystarczalnym organizmem państwowym. Posiadała własną służbę zdrowia, domy kultury czy ośrodki wczasowe. Kolejarze mieli także możliwość wykazać się aktywnością poza godzinami pracy, grając w kolejowych klubach sportowych, orkiestrach dętych, czy biorąc udział w zajęciach kolejowego przysposobienia wojskowego.

godz. 11.00-19.00 – Od Helu po Bieszczady – wystawa fotograficzna

Przez szereg lat, nieodłącznym elementem bocznic kolejowych w sąsiedztwie stacji zlokalizowanych w miejscowościach wypoczynkowych były tzw. „wczasy wagonowe”. Były (a gdzieniegdzie w dalszym ciągu są) to specjalnie przygotowane wagony gospodarcze, sypialne i „salonki” tworzące swoiste osiedle domków wczasowych. Chętnie korzystały z nich całe kolejarskie rodziny, a przyjaźnie zawarte podczas turnusu, odżywały każdego następnego roku.

godz. 11.30-14.00 – Zwiedzanie nastawni – zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie budynku nastawni Częstochowa Stradom wraz z pokazem działania urządzeń SRK.

godz. 15.30-17.00 – Recital piosenki kolejowej – koncert

Kolej mocno zaznaczyła się również w popkulturze, o czym świadczy wiele piosenek, w których podróż pociągiem przedstawiana jest jako metafora wolności i ucieczki od codziennych trosk oraz wspaniały środek lokomocji

Patronat nad wydarzeniami sprawuje Radio Jura

Źródło: cgk.czestochowa

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj