Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

UJD przypomina twórczość Aleksandra Fredry

Facebook Twitter

Pojawiła się wystawa, zorganizowano konferencję pt. „Fredro żywy". UJD przypomina twórczość wybitnego pisarza.

UJD

Mamy ogłoszony rok Aleksandra Fredry, mieszkańcy również w Częstochowie za sprawą UJD mają szansę lepiej poznać jego twórczość. Pojawiła się wystawa, zorganizowano konferencję pt. „Fredro żywy”, która jeszcze dziś (20.10.) odbywa się pod auspicjami Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. – Mamy wiele wydarzeń – mówi prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Anna Wypych-Gawrońska: To rok wyjątkowy, szczególny, poświęcony najwybitniejszym polskiemu komediopisarzowi. Nic dziwnego, że nasz Uniwersytet, który ma tak silne nauki humanistyczne, również chce ten rok uhonorować. Uznaliśmy, że Fredro jest żywy, Fredro jest obecny nie tylko w badania literaturoznawczych, ale właśnie w kulturze, w teatrze, we wszelkich działaniach, takich również okołoliterackich. Mamy zatem wystawę, ale przede wszystkim spektakl „Obrona Olsztyna” tutaj dzięki uprzejmości gościnności klasztoru jasnogórskiego.

Rok Aleksandra Fredry w Polsce ustanowił Sejm. Obchody przygotowano również w naszym mieście. Chociaż autor kojarzy się nam głównie z komediami, był twórcą wielu innych form literackich, często mało znanych – dodaje dr Elżbieta Wróbel z UJD:

Elżbieta Wróbel: Nasze zaproszenie przyjęli naprawdę wybitni teatrolodzy. Chcemy troszkę przypomnieć Fredrę, wyjąć go z szafy, z naftaliny. Myślę, że jest   tym wielkim romantykiem przecież także, który jest zapomniany trochę i jego pamięć jest taka zredukowana tylko do lektur szkolnych. A my chcemy pokazać, że był to świetny dramatopisarz. Już rozmawiamy o jego późnych dramatach, które nie są w ogóle  grane na scenie polskiej w teatrze i zapowiadają współczesność. To nie jest tylko przebrzmiały tekst.

Znane są również dramaty, czy bajki Aleksandra Fredry, to także temat specjalnej wystawy, która towarzyszy częstochowskiej konferencji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024