Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Twoje Bezpieczne Mieszkanie – w nowej akcji ostrzega mieszkańców policja i ZGM

Facebook Twitter

Częstochowski ZGM TBS i miejska komenda policji ostrzegają przed włamywaczami. Lato to okres gdy złodzieje są szczególnie aktywni, a mieszkańcy w czasie urlopów nie zawsze pamiętają, aby zostawić dom czy mieszkanie pod opieką innych.

fot. Steffen Salow/ Pixabay

Wystartowała nowa kampania Twoje Bezpieczne Mieszkanie:

Jeden element to książeczka „Twoje bezpieczne mieszkanie”, jest to poradnik edukacyjny przygotowany wspólnie z Komendą Miejską Policji w Częstochowie. Mamy również plakat, który rozwieszamy w środkach komunikacji i na wszystkich budynkach miejskich, i lokalach komunalnych. Mamy również spot, także myślę, że nasza wspólna akcja policji i ZGM będzie wyraźna, będzie słyszalna

– tłumaczy Paweł Konieczny – prezes ZGM TBS. A Kamil Sowiński z komendy miejskiej policji o zagrożeniach przypominał też podczas specjalnego spotkania z częstochowianami w centrum miasta:

Akcja „Twoje bezpiecznie mieszkanie” odbywa się na terenie całego miasta Częstochowy. Jest ona organizowana dla mieszkańców. Jest to akcja informacyjna, w związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, ale też z licznymi wyjazdami naszych mieszkańców. Chcemy im zwrócić uwagę na to, jak bezpiecznie zabezpieczyć swoje mieszkanie przed włamaniami i kradzieżami, ale także przed nieszczęśliwymi zdarzeniami.

Jak w tym temacie wyglądają statystyki policji? Pytaliśmy czy to właśnie w wakacje dochodzi do największej liczby włamań?

Generalnie jest to okres bardziej intensywny, jeżeli chodzi o włamania do mieszkań. Z uwagi na współczesne czasy, iż w okresie wakacyjnym społeczeństwo wyjeżdża i bardzo często chwali się tym m.in. na portalach społecznościowych, co dla złodziei, oszustów jest elementem ułatwiającym włamania do mieszkań. Okres wakacyjny sprzyja większej ilości włamań.

Z tego typu zagrożeniem zetknęło się wielu częstochowian, jak wynika z badań pracowników Politechniki Częstochowskiej, którzy przeprowadzili specjalne badania społeczne:

Z badań wyszło, że około 10% mieszkańców spotkało się z próbą włamania, kradzieży z ich miejsca zamieszkania, a 40% wskazało, że w swoim miejscu zamieszkania czują się zagrożeni. Grupa była liczna, bo ponad 400 osób. Stąd nasze działania, by spróbować zaapelować do mieszkańców, aby byli trochę mądrzejsi i więcej przewidywali, żeby było do czego wrócić po wakacjach.

Włamania to dłuższy i zaplanowany proceder dodają kryminalni z częstochowskiej policji. Pamiętajcie więc zabezpieczyć mieszkanie, poprosić o dozór życzliwych sąsiadów lub kogoś z rodziny szczególnie jeżeli planujemy dłuższy urlop.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021