Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Tramwajowa pamiątka na Łukasińskiego

Facebook Twitter

"Tędy przejeżdżał kiedyś tramwaj" . Pomysł częstochowskiego radnego Tomasza Tyla zyskał aprobatę prezydenta Częstochowy i dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg, i podczas przebudowy ulicy Łukasińskiego utrwalono historię tramwaju nr 2, który kursował tamtędy w latach 1959 - 1971.

Co pojawiło się na miejscu?

Udało się prawie dokładnie 9 bodajże 45 metra udało się uwiecznić szyny, czyli wkomponować w asfalt i to już jest zrobione. Natomiast również w tym roku mam obiecane przez MZDiT, że stare słupy podtrzymujące sieć trakcyjną zrobione z kratownic metalowych będą wypiaskowane i będą pomalowane

– mówi Tomasz Tyl radny miasta Częstochowy. Pojawił się też pomysł aby jeszcze w tym roku, równo 50 lat po likwidacji trasy tramwajowej na ul. Łukasińskiego umieścić specjalną tablicę pamiątkową…

Nad tą tablicą pracujemy z panem Romanem Sitkowskim – sławnym historykiem dzielnicy Raków i myślę, że ta tablica pojawi się już w najbliższym czasie. Na tej tablicy będzie i zdjęcie przedstawiające kiedyś tramwaj, jak jeździł po ul. Łukasińskiego wraz z krótkim rysem takim, fajnym – myślę – ciekawym, historycznym. Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że mam już dużo pomysłów na przywracanie takiej warstwy postindustrialnej w dzielnicy Raków, gdyż jest to dzielnica z rewelacyjną historią i z rewelacyjnymi zabytkami, które jeszcze są, cały czas.

Tomasz Tyl miejski radny, chciałby aby na mapie Częstochowy pojawił się nowy plac…Plac Hutników. „Nazwa także nawiązywałaby do historii dzielnicy Raków”..

Może by nam się udało, jako Radzie Miasta, przywrócić starą nazwę placu, który de facto nigdy w życiu nie nazywał się placem, (…) natomiast ten plac Hutników nigdy nie spełnił się praktycznie. Ten plac Hutników mieściłby się i bardzo bym chciał, aby nam się to udało, jako Radzie Miasta, pomiędzy Aleją Pokoju a ul. Jagiellońską. Teraz jest to tzw. plac noname. Natomiast bardzo bym chciał, aby Rada Miasta przyłożyła się i zgodziła się na nasz pomysł, aby ten plac nazywał się placem Hutników.

Czy teren między Aleją Pokoju a ulicą Jagiellońską stanie się Placem Hutników – przekonamy się w najbliższych miesiącach. Jak Wam podoba się ten pomysł?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj