Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Urząd Stanu Cywilnego łatwiej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Powstała druga platforma dla wózków, tym razem pozwoli pokonać schody wewnątrz budynku

Facebook Twitter

Urząd Stanu Cywilnego oraz inne organizacje zlokalizowane w budynku przy ul. Focha, wreszcie łatwiej dostępne dla osób na wózkach, czy starszych mieszkańców.

Urząd Stanu Cywilnego, osób z niepełnosprawnościami
Tomasz Tyl, Społeczny Rzecznik Osób z Niepełnosprawnościami w Częstochowie

Urząd Stanu Cywilnego łatwiej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami

Wzdłuż schodów na zewnątrz i w środku budynku prowadzą platformy schodowe:

Tomasz Tyl: To nie tylko śluby, ale to również wręczanie nagród za pożycie małżeńskie. I tutaj również był problem, gdyż osoby z niepełnosprawnościami miały utrudniony dostęp, żeby wejść na ten poziom z poziomu 1 na poziom 2. Jeden z ostatnich praktycznie etapów przystosowywania budynku Urzędu Stanu Cywilnego w Częstochowie pod potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Również będą podejrzewam tutaj platformy i osoby starsze korzystać jak i oczywiście rodzice z małymi dziećmi z wózkami na górze posiadają różnego rodzaju stowarzyszenia swoje siedziby

– poinformował nas Tomasz Tyl, społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnością w Częstochowie. Do głównych drzwi częstochowianie dostaną się po jednej platformie schodowej, druga wewnątrz zacznie działać już na dniach:

Tomasz Tyl: Niedawno przygotowaliśmy podobną platformę, której działanie jest o wiele prostsze, gdyż tam jest kilkanaście schodów tylko, w takiej pozycji poziomej. Natomiast tutaj ta platforma jest bardziej skomplikowana, gdyż ona idzie potem po tym owalu schodowym.

Radio Jura: Gdy będziemy chcieli z samego dołu przemieścić się na samą górę, trzeba będzie z dwóch platform skorzystać?

Tomasz Tyl: Tak dokładnie, użyjemy wtedy dwóch platform i myślę, że to jest optymalne rozwiązanie, gdyż tam był potężny problem, żeby jakimkolwiek windę zainstalować w budynku.

Platforma schodowa prowadząca po półkolu schodów w USC właśnie została zainstalowana, czeka jeszcze na ostatnie odbiory i pozwolenia na użytkowanie. Droga do pokoi na piętrze nie powinna być mimo wszystko skomplikowana:

Tomasz Tyl: Z poziomu 0 na poziom 1 wjeżdżamy jedną platformą, a z poziomu 1 na poziom 2 już tą nową zainstalowaną.

Radio Jura: Czy poradzi sobie osoba, która sama do urzędu się uda? Czy będzie potrzebna asysta? Czy trzeba kogoś zawiadomić, żeby z platformy skorzystać?

Tomasz Tyl: Na pewno będzie odpowiedni człowiek przeszkolony w Urzędzie Stanu Cywilnego i to nie będzie żaden problem. Również chciałbym nadmienić, iż w tym miesiącu już wchodzi ekipa, która będzie remontować stare toalety pod potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Mariusz Osyra rozmawiał z Tomaszem Tylem, społecznym rzecznikiem ds. osób z niepełnosprawnością w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj