Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Technologia GPT przy pisaniu pracy dyplomowej? Promotor może to sprawdzić

Facebook Twitter

Jednolity System Antyplagiatowy (JSA) został rozbudowany, aby sprawdzić, czy studenci korzystali z pomocy sztucznej inteligencji przy pisaniu prac dyplomowych. Zapotrzebowanie na takie narzędzie zgłaszali nauczyciele akademiccy.

Politechnika Częstochowska Technologia GPT koła nukowe GPT przy pisaniu pracy dyplomowej
fot. pixabay.com

Technologia GPT  przy pisaniu pracy dyplomowej?

Eksperci ośrodka odpowiedzialnego za JSA opracowali metodę wykrywania zastosowania sztucznej inteligencji w tekście. Metoda polega na sprawdzaniu regularności w tekście. Im większa regularność, tym większe prawdopodobieństwo, że tekst został wygenerowany przez model językowy. Algorytm użyty w JSA jest w stanie generować teksty regularne i przewidywalne. Jednak należy zaznaczyć, że JSA nie daje stuprocentowej pewności, czy tekst jest plagiatem lub został napisany przez sztuczną inteligencję. Ostateczna decyzja należy do promotora, który dokonuje weryfikacji raportu otrzymanego z JSA.

Kierowniczka projektu JSA, Małgorzata Wartacz, podkreśliła, że system jest stale rozwijany i uwzględnia opinie ze środowiska akademickiego. Bazy referencyjne są poszerzane, a narzędzie jest coraz bardziej międzynarodowe.

PIT z ZUS Technologia GPT

Technologia GPT fot.pixabay

Technologia GPT. Plagiat z użyciem sztucznej inteligencji jest trudniejszy do wykrycia

OPI (Ośrodek Przetwarzania Informacji) zaznaczył, że plagiat z użyciem sztucznej inteligencji jest trudniejszy do wykrycia i prowadzi do utraty indywidualności oraz oryginalności prac dyplomowych. Może również wpływać na rozpowszechnianie fałszywych informacji oraz wniosków naukowych opartych na nieprawdziwych danych.

Eksperci OPI zauważyli, że na rynku nie istnieje żadne narzędzie, które skuteczniej pomogłoby rozstrzygnąć, czy tekst został napisany przez sztuczną inteligencję. Nawet twórcy technologii ChatGPT nie posiadają takiego narzędzia.

Bądź bezpieczny seniorze Oszustwo internetowe Oszuści na Bookingu Internetowe Konto Pacjenta

Fot. Pixabay

Jednolity System Antyplagiatowy dla studentów

Jednolity System Antyplagiatowy jest udostępniany bezpłatnie wszystkim uczelniom w Polsce i służy do wykrywania plagiatów w pracach dyplomowych na wszystkich poziomach – inżynierskim, licencjackim, magisterskim i doktorskim. Obowiązek sprawdzania prac dyplomowych za pomocą JSA wprowadzony został w 2019 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj