Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Teatr Mickiewicza w Częstochowie poleca „Polowanie” – prapremiera sztuki 7 października

Facebook Twitter

Teatr im. Adama Mickiewicza przygotował od dawna zapowiadany nowy spektakl pt. „Polowanie”. To pierwsza w tym sezonie artystycznym premiera, którą poleca Radio Jura.

Teatr Mickiewicza w Częstochowie
fot. FB/Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Teatr Mickiewicza w Częstochowie – prapremiera „Polowania”

Czym jest polowanie? Kto jest ofiarą, a kto jest myśliwym? Tego możemy się dowiedzieć już w sobotni wieczór (07.10.).

Piotr Pacześniak: Polowanie to sztuka o tym, dlaczego tak bardzo zależy nam, żeby mieć coś na własność. Oczywiście majątek swój własny, ale też mieć na własność swojego partnera, swoją partnerkę, mieć na własność swoje dziecko. Co jest takiego w tym posiadaniu, co nas kręci poza oczywiście władzą, przywilejem, statusem. Każda dobra sztuka musi brać pod uwagę wątki klasowe, bo to jest to, co obecnie najsilniej definiuje nasz kapitalistyczny świat. Mam nadzieję, że nie tak bezpośrednio. Nie jest to sztuka w żadnym sensie ideologizowana.

Powiedział nam Piotr Pacześniak, reżyser spektaklu na częstochowskiej scenie.

Piotr Pacześniak. fot /www.teatr-mickiewicza.pl

„Polowanie” to sztuka autorstwa Ishbel Szatrawskiej, o patriarchacie, relacjach międzyludzkich i rolach społecznych, mówi Agata Biziuk-Brajczewska, konsultantka programowo – artystyczna częstochowskiego teatru.

Agata Biziuk-Brajczewsk: Bardzo cenię w takich realizacjach reżyserskich jako twórca, że tekst jest często też pretekstem do swojej opowieści. To się tutaj dzieje. Bawimy się tym patriarchatem, bawimy się tym polowaniem męskim, ale tak naprawdę czym jest polowanie? I rzeczywiście, tutaj ta opowieść nie jest oczywista. Jest przewrotna, jest i wzruszająca, i zabawna. Serdecznie zapraszam. Piotrek z dużą czułością tutaj podszedł do zespołu aktorskiego. On też mógł przemycić swoje, jakości, mieć swoje zdanie w tej realizacji, co było dla mnie szalenie istotne.

W przedstawieniu grają: Agnieszka Łopacka, Hanna Zbyryt, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra, Robert Rutkowski i gościnnie Karol Czajkowski.

Agnieszka Łopacka: Odgrywam rolę Barbary. Barbara jest żoną osoby, która z założenia ma być głównym bohaterem wieczoru, czyli Witolda. Witold zostaje odznaczony bardzo ważnym medalem. Dostaje tytuł Wielkiego Łowczego. Na tę uroczystość przyjeżdża mój ukochany, jedyny syn, moje oczko w głowie. I od tego momentu zaczyna się cała seria komplikacji. Barbara wydaje się być z pozoru taką bardzo tradycyjną matką, skupioną na wychowywaniu syna i służeniu domowi i swojemu mężowi.

Mówiła aktorka Teatru Adama Mickiewicza – Agnieszka Łopacka, jedna z odtwórczyń głównych ról w „Polowaniu”. Prapremiera sztuki w Częstochowie 7 października o godz. 19.00.

fot. FB/Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023