Garniec Smaków

Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Szczepienia nauczycieli a obsadzanie komisji maturalnych, czy egzaminy nie będą zagrożone? Pytamy UM

Facebook Twitter

Zbliżają się matury, mają odbyć się zgodnie z terminarzem w maju i w sposób stacjonarny. „Możemy mieć problemy z obsadzeniem komisji egzaminacyjnych podczas egzaminów” – informuje częstochowski wydział edukacji. Ma to związek ze szczepieniami nauczycieli, gdyż w podobnych terminach wypada podawanie drugiej dawki pedagogom.

fot. Tumisu/ Pixabay

Skutkowało przy pierwszej szczepionce złym samopoczuciem u wielu osób, dlatego miasto będzie apelować o przesunięcia dalszych szczepień:

Problem pojawił się szczególnie w sytuacji, w której po szczepieniu, po pierwszej dawce okazuje się, że wielu nauczycieli albo przez kilka dni jest nieobecnych, albo kondycja fizyczna i psychiczna po pierwszej dawce jest taka, że nauczyciel tak naprawdę nie jest w stanie funkcjonować. W związku z tym wystąpiliśmy zarówno z sygnałem do kuratorium oświaty z prośbą o interwencję. 90% dyrektorów zwróciło uwagę, że faktycznie mamy problem. Zwróciliśmy się do Mieskiego Szpitala Zespolonego, a także do Wojewódzkiego Szpitala o to, aby dostosowali drugi termin do potrzeb szkół.

Pojawiające się skutki uboczne i absencje po szczepieniach nauczycieli mogą oznaczać braki w maturalnych komisjach. Jak mówi naczelnik wydziału edukacji Rafał Piotrowski, „musimy się na tę sytuację przygotować”:

Na interwencję kuratorium jeszcze nie miało możliwości. Natomiast, żeby też uspokoić, problemy są, skutki przynajmniej reakcji organizmów po pierwszej dawce i to naprawdę dosyć masowe, dosyć poważne u wielu nauczycieli są zasygnalizowane. Natomiast, żeby też młodych ludzi, właśnie za pośrednictwem Państwa stacji radiowej, uspokoić, matury odbędą się. To dorośli, starsi muszą tak to przygotować, żeby tych skutków negatywnych dla młodego człowieka nie było.

Jak tłumaczy Rafał Piotrowski, urzędnicy są już w trakcie przygotowań do matur, tymczasem szkoły są w trakcie szczepień nauczycieli co ma pozwolić na powrót uczniów do placówek w niedalekiej przyszłości. W Częstochowie na szczepienia zdecydowało się ok. 60% pedagogów:

To jest około 60%. Mamy sygnały oczywiście, że nauczyciele czasami się nie zgłaszają, sami sobie chcą przesuwać terminy. Natomiast myślę, że to jest odsetek, a nie jakiś znaczny procent. W całym środowisku nauczycieli, w dużej mierze nauczyciele chcą wrócić do pracy, wrócić do tej formy stacjonarnej a co za tym idzie, świadomie i rzetelnie podejść do tego poważnego tematu, jakim są szczepienia, tak żeby i samemu się zabezpieczyć, i żeby nie było problemu z powrotem do pracy.

Egzamin maturalny w terminie głównym zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym zostanie przeprowadzony od 4 do 20 maja.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj