Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Światowy Dzień Turystyki: Nagrody dla zasłużonych z regionu

Facebook Twitter

Częstochowa po raz kolejny świętuje Światowy Dzień Turystyki i podsumowuje kończący się sezon turystyczny w mieście i na Jurze. Przy tej okazji dla samorządów, osób i instytucji trafiły wyróżnienia za pobudzanie turystycznej aktywności.

Światowy Dzień Turystyki
fot. czestochowa.pl

Nagrody otrzymały osoby zasłużone dla rozwoju turystyki w mieście i regionie, przyznawał je Prezydent Miasta, a także Częstochowska Organizacja Turystyczna.

Paula Wypych: W tym miesiącu odbył się konkurs z okazji Światowego Dnia Turystyki. Przyznaliśmy certyfikaty za produkt turystyczny Częstochowy i regionu częstochowskiego. Pod uwagę w konkursie były brane walory turystyczne, rekreacyjne, użyteczność publiczna i funkcjonalność obiektu lub miejsca. W tym roku przyznaliśmy certyfikaty za trasę rowerową w ciągu regionalnej trasy rowerowej na odcinku Zrębice, Krasawa, Suliszowice, Jaroszów oraz tematyczne przystanki autobusowe we Mstowie. Ponadto park linowy oraz teren rekreacyjny nad zalewem w Zelowie.

Mówiła Radiu Jura Paula Wypych, prezes Częstochowskiej Organizacji Turystycznej.

fot. czestochowa.pl

Wyróżnienie dla najlepszego produktu turystycznego miasta i regionu trafiło do gminy Lelów. Odnowiono tam teren rekreacyjny nad zalewem, przywracając mu oczekiwane przez przyjezdnych walory wypoczynkowe.

Monika Kasznia: Na tym terenie powstał bezobsługowy park linowy. Mamy wielofunkcyjne boisko do piłki siatkowej, plażowej bądź nożnej, boisko piaszczyste. Jest również siłownia zewnętrzna. Są altany, piękne ścieżki. Do tego jest ścieżka edukacyjna, gdzie można się dowiedzieć o różnych gatunkach zwierząt, roślin występujących na tym terenie. Bardzo dużo osób do nas przyjeżdża, jest bardzo mile zaskoczona tym terenem. Jak dużo pracy tam zostało włożone i jaki efekt finalny osiągnęliśmy.

Ocenia Monika Kasznia z Urzędu Gminy Lelów. Miejskie wyróżnienie ,,za animację życia turystycznego miasta i regionu” otrzymało m.in. Jasnogórskie Centrum Informacji, które obsługuje osoby odwiedzające klasztor Paulinów.

Przemysław Jaskurzyński: Wielu z naszych gości na Jasnej Górze to też są turyści. Nie są to pielgrzymi, ale turyści, którzy zwiedzają Polskę. Przyjeżdżają z różnych krajów świata. Gdyby policzyć, statystycznie to ponad 70 różnych krajów świata. Przeróżne języki. Naszym zadaniem przewodników jest im opowiedzieć o historii, być w kaplicy, pokazać obraz Matki Bożej. Zwiedzamy bazylikę jasnogórską, podziwiają piękną architekturę. Niesamowite wrażenie robi nasz Kościół jasnogórski, bazylika, swoim pięknem, architekturą.

Dodaje Przemysław Jaskurzyński, przewodnik Jasnogórskiego Centrum Informacji w Częstochowie.

fot. czestochowa.pl

Warto dodać, że nagrody z Okazji Światowego Dnia Turystyki otrzymują osoby i instytucje, które promują atrakcje w mieście i regionie i zachęcają do odwiedzin Częstochowy oraz okolic. Gmina Mstów została wyróżniona za tematyczne przystanki.

Tomasz Gęsiarz: Tak naprawdę program wymiany starych wiat przystankowych na terenie Gminy Mostów na nowe już nowoczesne z informacją turystyczną, to ten program rozpoczęliśmy 6, 7 lat temu. W tym momencie wymieniliśmy praktycznie wszystkie przystanki na nowe. Także każda osoba, która jedzie przez teren gminy, wie, w jakiej miejscowości się znajduje właśnie dzięki informacji na przystanku, wie, jakie są atrakcje w danym terenie. Myślę, że jest to ciekawy produkt turystyczny i fajna reklama Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Mówi Tomasz Gęsiarz, wójt gminy Mstów. Nagrodzonym z okazji Światowego Dnia Turystyki gratulujemy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024