Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Światowy Dzień Cukrzycy – szpital na Parkitce chce skutecznie leczyć wzrok pacjentów z tą chorobą

Facebook Twitter

Dziś (14.11.) obchodzimy światowy Dzień Cukrzycy. Z tego powodu Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przypomina, jak w przypadku tej choroby ważna jest wczesna profilaktyka.

Światowy Dzień Cukrzycy
fot. FB/Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Światowy Dzień Cukrzycy – szpital zaprasza na badania

Powikłania cukrzycy mogą prowadzić do utraty wzroku. Zapiszcie w kalendarzu datę 16 grudnia. Wtedy szpitalna poradnia zorganizuje dni otwarte dla osób zmagających się z cukrzycą.

Olga Domańska: W tym dniu chcielibyśmy udzielić możliwie jak największej ilości naszych porad, konsultacji, pokierować naszych pacjentów tak, aby ci, którzy muszą pilnie zgłosić się do naszej poradni na leczenie, mogli tam trafić w sposób szybki i mogli być leczeni w sposób możliwie jak najbardziej kompleksowy. A ci z Państwa, którzy obecnie na szczęście nie mają powikłań, mogli uzyskać porady jak temu zapobiegać i w jakich odstępach czasu zgłaszać się do naszej poradni na badania profilaktyczne.

Kierownik oddziału Olga Domańska zapowiada, że teraz nowoczesny sprzęt umożliwi leczenie okulistycznych powikłań cukrzycy w Częstochowie. Został w niego wyposażony Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce. Placówka zapewnia kompleksowe leczenie refundowane przez NFZ.

Olga Domańska: Udało się nam pozyskać środki na zakup bardzo nowoczesnego lasera, który będzie służył głównie leczeniu powikłania retinopatii cukrzycowej wieloletniej cukrzyca. Jest to laser najlepszej światowej klasy i spełniający najnowsze oczekiwania i trendy w leczeniu retinopatii cukrzycowej. Dodatkowo uruchamiamy program lekowy iniekcjami anty vegf

Jak dodaje kierownik oddziału okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie, z takich zabiegów będą mogli skorzystać pacjenci z całego regionu. Nie będą musieli w takim leczeniu szukać pomocy w odległych placówkach medycznych.

Olga Domańska: Jesteśmy w stanie przeprowadzać badania profilaktyczne przesiewowe z użyciem tego lasera. Będzie można zapobiegać zaawansowanym stadium retinopatii cukrzycowej, hamować się na odpowiednim poziomie i tym samym zapobiegać ślepocie. Dla chorych, którzy z pewnych być może zaniedbań w diecie, w leczeniu cukrzycy jest już za późno na laseroterapię, mamy też witrektomie, które przeprowadzamy od wielu lat i w ostatnim czasie, kiedy oddział zaczął ponownie prawidłowo funkcjonować, przeprowadziliśmy bardzo wiele takich zabiegów.

O laserowym ratowaniu wzroku chorych na cukrzycę, mówiła nam dr Olga Domańska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj