Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Spektakl Obrona Olsztyna ze zmianami i w innej formie

Facebook Twitter

Otwarcie zabytkowej baszty po renowacji w ruinach zamku w Olsztynie jednak bez spektaklu w planowanym kształcie. Nie zgodził się na to konserwator zabytków.

Hubertus
Fot. Pixabay

Spektakl Obrona Olsztyna – zmiany

„Obrona Olsztyna” – spektakl opowiadający o bohaterskiej obronie jurajskiego zamku przez Kaspra Karlińskiego, miał mieć swoją premierę w jaskiniach pod zamkiem 30 września. Tak się nie stanie, informuje reżyserka przedstawienia Teresa Dzielska:

Teresa Dzielska: Zostało nam przedstawione pismo konserwatora zabytków. Prace zostały przedłużone, zamek – z tego co wiem – nie będzie otwarty w taki sposób, w jaki miał być. To nie jest otwarcie oficjalne. Nie możemy wejść niestety na zamek. Nie możemy pokazać tego spektaklu tak, jak został przygotowany. Jesteśmy teraz w obliczu odwołania na pewno spektaklu piątkowego. Chcemy jednak pokazać widzom, którzy chcą przyjść i zobaczyć to, co zrobiliśmy, choćby nawet w innej formie. Chcemy przedstawić Państwu spektakl na murach Olsztyna i w skarbcu zupełnie sauté, żeby zobaczyli chociaż część z tego, co jest najważniejszą historią tego miejsca.

Projekt był przygotowywany od miesięcy, spektakl na motywach twórczości Aleksandra Fredry uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. Niestety w ostatniej chwili jego realizację trzeba było okroić i przenieść do innej części zabytku. Jego forma zostanie zmieniona. Na pewno warto odwiedzić Olsztyn w sobotę i niedzielę (30.09-1.10). Widz zobaczy historyczne wydarzenia z bardzo bliska na olsztyńskich murach:

Teresa Dzielska: Jest tak naprawdę chyba częścią tego zamku. Będąc bardzo blisko aktora uczestniczy w tych wydarzeniach. To jest moment podjęcia decyzji przez Karlińskiego w obronie Polski, w obronie zamku. Wydarzenia, które nie są pokazane w dramacie, a jest pokazane w obrazku, czyli moment porwania syna Kaspra Karlińskiego z dworku spod Zabrza. Przeniesienie tych czasów, połączenie czasów współczesnych, bo wojsko nie jest habsburskie, tylko współczesne. Mówimy oczywiście czystym językiem klasycznym, jaki napisał ośmiozgłoskowcem Fredro.

Spektakl „Obrona Olsztyna” już w tę sobotę i niedzielę na górnym zamku. Przedstawienie zostało przemyślane w taki sposób, aby widz stał się częścią wydarzeń. Towarzyszą mu na murach ruin projekcje filmów, które dopełniają przedstawienia. Zapraszała reżyserująca widowisko Teresa Dzielska.

Spektakle w sobotę i niedzielę o 16.30

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2023