Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Specjalne piktogramy pomogą porozumieć się mundurowym z niesłyszącymi

Facebook Twitter

Częstochowskiej policji łatwiej będzie porozumiewać się z osobami niesłyszącymi. W ramach trwającej kampanii "Bezpieczeństwo bez barier" Wydział Ruchu Drogowego KMP we współpracy z Fundacją Eltrox "Razem Bezpieczniej" przygotowali specjalne piktogramy.

Takie tablice informacyjne znajdą się na wyposażeniu każdego radiowozu:

Te piktogramy będą niesamowicie przydatne w trakcie naszych codziennych działań związanych z bezpieczeństwem na drodze. Właśnie za chwilę rozdamy to policjantom a ci bezpośrednio w toku swoich działań dzięki tym piktogramom będą mogli się bezpośrednio porozumiewać z osobami, które potrzebują specjalnego przekazu, czyli osobami ze specjalnymi potrzebami. Jest to kontynuacja naszych działań związanych z kampanią Bezpieczeństwo bez barier, prowadzone przez naszą komendę wspólnie z Fundacją Eltrox oraz związkami zawodowymi. Bardzo pozytywny aspekt. Uczestnikami ruchu drogowego są wszyscy, nie wiemy do końca z kim policjanci się spotykają. Oczywiście nie posiadają specjalnych umiejętności porozumiewania się z osobami ze szczególnymi potrzebami, więc te piktogramy, które tu Państwo widzicie ze specjalnymi oznaczeniami wskazują na wiele czynności, które te osoby będą mogły wykonać w toku bezpośrednich czynności służbowych koniecznych na drodze. 

– mówi Dariusz Ałtasik – Komendant Miejskiej Policji w Częstochowie. Jakie uwagi znajdują się na piktogramach?

Proszę wysiąść z samochodu, czyli podstawowa czynność, która jest realizowana przez policjantów w toku codziennych czynności. Bardzo często kontrolujemy zawartość bagażnika, więc są to rzeczy, które również muszą zostać na tych piktogramach wskazane. Poddanie się kontroli stanu trzeźwości, czyli ta podstawowa czynność, która jest realizowana w toku naszej pracy zapewniająca bezpieczeństwo i eliminację osób, które potencjalnie mogłyby się na tej drodze znaleźć w stanie niepozwalającym na jazdę. I oczywiście przekroczenia prędkości – to są te rzeczy, które codziennie się zdarzają, więc okazanie osobie i wskazanie wyniku pomiaru kontroli jest również na tych piktogramach w sposób specjalny wskazane. Wiele innych – znak korzystania z telefonu, nieustąpienia pierwszeństwa, czyli tak naprawdę poszczególnych wykroczeń, które tak naprawdę mogą zostać przez osoby na drodze spełnione, brak pasów i wiele innych. 

– jak mówi komendant częstochowskiej policji „Bezpieczeństwo bez barier” to akcja, której głównym założeniem jest poprawa bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością i zwrócenie uwagi społeczeństwa na trudności na drodze, z którymi się borykają. Na drodze każdy uczestnik ruchu drogowego powinien czuć się bezpiecznie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj