Słodki przysmak już gotowy. Pszczoły zadomowiły się w miejskich eko-pasiekach
Słodki przysmak jest już gotowy. Powstał dzięki pszczołom, które zadomowiły się w bębnach od starych pralek. Miejska pasieka powstała z recyklingu dzięki zbiórce elektrośmieci w Częstochowie.
Ule to element ogólnopolskiego projektu ,,Elektryczne Śmieci”, prowadzonego wspólnie m.in. przez miasto i Centrum Usług Komunalnych. Pasieka stanęła w Częstochowie a konkretnie przy ul. Anyżkowej w maju. W 5 ulach zamieszkały pszczoły krainki. Pomysł zgłosił pszczelarz i grafik Tomasz Waśkiewicz. To on stworzył ekologiczne ule. Obok stanęły donice – oczywiście także z recyklingu, – w których zasadzono miododajne rośliny. Ekologiczną pasiekę dopełniają tablice edukacyjne – informują o roli pszczół oraz konieczności selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W poniedziałek 4 października w pobliżu liceum ,,Sienkiewicza” w III Alei pierwsze słoiczki miodu z częstochowskiej pasieki – przy okazji także nasiona łąki kwietnej – przechodnie otrzymali od prezydenta Częstochowy oraz naczelnika Działu Usług Komunalnych CUK.
Obecnie w mieście znajdują się 32 charakterystyczne, czerwone pojemniki przeznaczone na małogabarytowe, zepsute i wysłużone urządzenia – telefony, aparaty fotograficzne, suszarki, tostery, baterie czy tonery. Dotąd udało się zebrać ponad 50 ton elektrośmieci. Takie odpady trafiają do specjalistycznych zakładów, gdzie w procesie recyklingu odzyskiwane są z nich cenne substancje i części składowe. Właśnie z takich surowców powstały miejskie ule przy ul. Anyżkowej.