Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mróz w Częstochowie. Jak pomóc zwierzętom w schronisku?

Facebook Twitter

Mróz w Częstochowie to nie tylko problem ludzi, ale także dla zwierząt. W programie popołudniowym Radia JURA pytamy jak pomóc tym ze schroniska w naszym mieście. Martyna Wachtarczyk rozmawiała z Martą Pasieką ze schroniska przy Gilowej.

Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt
fot. Pixabay

Radio Jura: Czy mieszkańcy Częstochowy mogą jakoś pomóc zwierzakom przebywającym w schronisku? Czego potrzeba?

Marta Pasieka: Jeżeli chodzi o takie najważniejsze potrzeby, to przede wszystkim są to domy, szukamy domów, w których te zwierzęta znajdą ukojenie i swoje miejsce nie tylko na ten okres mrozów. Natomiast jeżeli chodzi o takie najpotrzebniejsze rzeczy jak koce, ręczniki, taki asortyment mamy, częstochowianie pokazali swoje serce i mamy dosyć dużo takiego asortymentu, bo w grudniu bardzo dużo osób nas odwiedziło… cały czas osoby dzwonią, pytają czego potrzebujemy. Ale taką drugą rzeczą jest też karma dobrej jakości, pełnowartościowa, która będzie pozwalała też zwierzętom utrzymywać ciepłotę ciała.

Radio Jura: W Krakowie w weekend była taka akcja, taki apel, aby adoptować psiaka choćby na kilka dni, to znaczy na przykład na czas tych mrozów. I właśnie pytanie brzmi, czy jeżeli ktoś by się do Was zgłosił i powiedział, że weźmie psiaka na te mrozy, a potem odda?

Marta Pasieka: Mamy troszeczkę inne zdanie, dlatego że tutaj przede wszystkim nie prowadzimy domów tymczasowych i doskonale wiemy, jak reagują zwierzęta zabrane ze schroniska i zwrócone po tygodniu, dwóch, nawet po kilku miesiącach. I po prostu wiemy, że to jest tak ogromny stres dla zwierzęcia, że pomimo tego wszystkiego, nie chcielibyśmy serwować dodatkowej traumy zwierzęciu. Nigdy też nie mamy takiej pewności, do jakiego domu te zwierzę trafi. My tutaj prowadzimy procedury adopcyjne od kilku lat. Bardzo dokładnie sprawdzamy domy, do których mają trafić zwierzęta. Są u nas w schronisku też zwierzęta, które są tak zwanymi zwierzętami problematycznym, czyli wykazują agresję bądź są zwierzętami chorymi. Więc nie moglibyśmy ot tak komuś wydać zwierzęcia, bo po prostu dla nas jest bardzo duża odpowiedzialność.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj