Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Sanepid przypomina o kilku ważnych zasadach

Facebook Twitter

Zasady są nadal w mocy, a wszystko wskazuje na to że częściowy lockdown potrwa dłużej. Ciągle pojawia się jeszcze szereg wątpliwości osób, których zastaje izolacja lub zaskakuje skierowanie na kwarantannę. 

Wprowadzone ograniczenia służą ochronie zdrowia i życia obywateli, przypomina w swoich komunikatach Sanepid, również jego częstochowski oddział. Każdy powinien pamiętać o higienie rąk i unikaniu dużych skupisk ludzi, tym samym o współpracy z inspekcją sanitarną. Choćby w czasie przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wywiadów epidemiologicznych. Inspektorzy Sanepidu przypominają że osoba skierowana na kwarantannę może pracować w formie zdalnej. Jeśli nie jest to możliwe – wówczas ma prawo do świadczenia chorobowego. Wówczas należy poinformować swojego pracodawcę telefonicznie lub mailowo o kwarantannie czy izolacji. W trakcie kwarantanny można zgłosić się również na test – jest to wyjątek zgodny z przepisami. W takiej sytuacji wolno wyjść z miejsca odbywania kwarantanny wyłącznie do punktu wymazowego i od razu po wykonaniu testu – do niego wrócić. W przypadku konieczności uprawniony lekarz może zlecić wykonanie testu zespołowi karetki wymazowej.

Państwowa Inspekcja Sanitarna apelowała przed świętami o odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących zasadach. Za tydzień lub dwa przekonamy się czy spotkania rodzinne nie zmieniły skali zakażeń w kraju.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj