Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rozpoczął się Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy. To już piąta edycja

Facebook Twitter

Trwa Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy. Wybrani laureaci zaprezentują się w niedzielę 12 listopada.

Konkurs Skrzypcowy - Urszula Ledwoń, dyr. Szkoły Muzycznej

Rozpoczął się w Częstochowie V Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej. Tym razem trwa od 7 do 12 listopada. Prestiżową imprezę poleca Zespół Szkół Muzycznych im. Żebrowskiego z ul. Jasnogórskiej. Koncerty, przesłuchania i imprezy towarzyszące goszczą w auli szkoły, w Filharmonii Częstochowskiej i Regionalnym Ośrodku Kultury.

Konkurs skrzypcowy w Częstochowie – to pięć dni koncertów i przesłuchań

Urszula Ledwoń: To już piąta edycja i w tym roku jest to edycja międzynarodowa. Do tej pory mieliśmy w regulaminie taki zapis, że uczestnicy z zagranicy mogą startować w naszym konkursie, natomiast w tym roku jest to już tak oficjalnie. Co roku poziom konkursu jest rzeczywiście bardzo wysoki. W tym roku również przyjechało do nas prawie stu uczestników z różnych stron Polski i różnych stron Europy. Jesteśmy bardzo ciekawi tegorocznej edycji.

Koncertu inauguracyjnego posłuchaliśmy we wtorek (07.11) w sali Filharmonii Częstochowskiej. Od środy do soboty trwają konkursowe przesłuchania utalentowanych skrzypków. Wybrani laureaci zaprezentują się w niedzielę 12 listopada, mówi dyrektor szkoły Urszula Ledwoń.

Urszula Ledwoń: Sama ilość wykonawców już jest trudnością, natomiast może ułatwieniem jest fakt, że jest kilka grup wiekowych. Dokładnie są 4 grupy wiekowe, więc po każdej grupie wiekowej jest ocena uczestników i już też ogłoszenie wyników. W niedzielę o godzinie 17 odbędzie się już koncert laureatów piątej edycji konkursu. Jest jeszcze mnóstwo wydarzeń okołokonkursowych. Przy ulicy Jasnogórskiej 30 można obejrzeć retrospektywną jubileuszową wystawę fotograficzną poświęconą Wandzie Wiłkomirskiej.

Konkurs skrzypcowy pod patronatem Radia Jura

Wśród wydarzeń towarzyszących oprócz wystawy i warsztatów orkiestrowych jest też prezentacja instrumentów smyczkowych, a specjalny koncert szykuje jeszcze ROK…

Urszula Ledwoń: Będzie wykład, który wygłosi pani Aleksandra Szykowska-Bylica „Zanim zagrasz na scenie”. W całości dla skrzypków i smyczkowców bardzo ważna impreza, zapraszamy serdecznie do auli Zespołu Szkół Muzycznych. Koncert wieńczący piąty konkurs skrzypcowy imienia Wandy Wiłkomirskiej odbędzie się u nas w auli. 13 listopada, już po konkursie, w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbędzie się koncert Muzyki Polskiej o godzinie 17, na którym wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych.

Kulturalne wydarzenie nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej, poleca Urszula Ledwoń – dyr. Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Imprezie patronuje Radio Jura.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023