Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Filharmonia Częstochowska współfinansowana przez województwo śląskie? Współpraca ma zostać sfinalizowana jeszcze w październiku

Facebook Twitter

To już ostatnie decyzje i szczegóły, których trzeba dopełnić aby doszło do współfinansowania działalności Filharmonii Częstochowskiej przez województwo śląskie. Współpracę na tym polu zapowiadano już kilka miesięcy temu.

Filharmonia Częstochowska, Filharmonia Częstochowska współprowadzona przez samorząd miasta i województwa?

Filharmonia Częstochowska współfinansowana przez województwo śląskie

Wiosną zgodzili się na to miejscy radni, w czerwcu uchwałę podjął sejmik. Inicjatorem był wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk.

Stanisław Gmitruk: Procedury trwają i zbliżają się ku końcowi. Właśnie na najbliższej 61. sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, która jest zaplanowana na dzień 23 października, będzie podjęta uchwała o przesunięciu środków finansowych w ramach działu Kultura i Ochrona Dziedzictwa Narodowego, w efekcie czego oczekiwana kwota 2 milionów złotych na pomoc finansową dla Filharmonii Częstochowskiej zostanie przyjęta i w efekcie te środki mogą być wykorzystane na bieżącą działalność naszej filharmonii.

Wszystko wskazuje więc na to, że jeszcze w październiku formalnie zostaną dopełnione szczegóły porozumienia. Potrzebny jest nowy statut filharmonii oraz konsultacje społeczne. Tylko w tym roku chodzi o dodatkowe 2 mln zł. W kolejnych latach wydatki na naszą instytucję kultury mogłyby być z kasy województwa jeszcze większe:

Stanisław Gmitruk: Będzie to pewien finał, zakończenie pewnego etapu działań w tym zakresie. Przyszłość jest przed nami. Pewne działania już zostały podjęte. Ja napisałem wniosek, ażeby kwota 5 milionów złotych, a więc około połowy budżetu województwa śląskiego, była skierowana na Filharmonię Częstochowską. Zobaczymy, jak będzie. Projekt budżetu przygotowany do 15 listopada. Jeśli będzie inaczej, będziemy dalej walczyli, żeby wspierać tę ważną, by nie powiedzieć najważniejszą instytucję.

Temat przybliżał nam Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący śląskiego sejmiku.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj