Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rower miejski jeszcze tylko do końca października

Facebook Twitter

Czwarty sezon roweru miejskiego powoli się kończy. Pogoda nie pozwala, aby stacje i jednoślady utrzymywać na nich dłużej. Dlatego jak informuje Centrum Usług Komunalnych, tylko niespełna dwa tygodnie pozostały do momentu zakończenia tegorocznych wypożyczeń.

W tym sezonie 3 stacje zmieniły lokalizacje m.in. tą przy rondzie im. Kuleja przeniesiona na rondo im. Ks. Guzika na Dźbowie. To była dobra decyzja – informuje miasto:

W zeszłym roku robiliśmy testy i przedłużyliśmy sezon rowerowy do połowy listopada mniej więcej, ale statystyki w listopadzie pokazały, że rower już jest bardzo mało popularny, dużo drożej wychodzi jego utrzymanie. Statystyki nowych stacji wskazują, że był to dobry ruch. Jeździ z nich więcej częstochowian niż wcześniej w innych miejscach. 

Jak mówi Łukasz Kot, do dyspozycji cyklistów pozostawało 200 jednośladów dostępnych przy 23 stacjach. Są jednak już plany dotyczące zmian i usprawnień systemu w kolejnym sezonie:

W ogóle zastanawiamy się nad zmianą koncepcji roweru miejskiego. Dzielnice, w których jest jedna stacja, mimo tego, że mają stacje rowerów miejskich, nie pomagają częstochowianom poruszać się po swojej dzielnicy. Najczęściej korzystają z tego roweru, żeby dojechać do centrum. Chcemy rozważyć takie relokalizacje stacji, aby więcej stacji było bliżej centrum, gdzie jest najgęstsza zabudowa, dzięki temu rower będzie bardziej popularny.

To właśnie w centrum miasta obserwowana jest zwykle największa rotacja rowerów, korzysta z nich największe grono wypożyczających i tutaj też głównie dojeżdżać chcą cykliści.

Zdecydowanie najbardziej popularne są te stacje, które są rozmieszczone w ciągu alei, centrum miasta, stacje przy Politechnice, stacja, która jest przy Parku Wodnym. Myślimy o tym, żeby kilka stacji w przyszłym roku dolokować, aby je jeszcze zagęścić, żeby częstochowianin mógł przejechać z domu do sklepu, ze sklepu do pracy.

Na podsumowanie kończącego się sezonu częstochowskiego roweru jeszcze przyjdzie pora, na razie możemy z miejskich jednośladów korzystać do końca października. Naszym rozmówcą był koordynator Łukasz Kot.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj