Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Robot do rehabilitacji: Korzystają z niego już mieszkańcy Częstochowy

Facebook Twitter

Częstochowscy pacjenci od tego roku mogą już korzystać z robota rehabilitującego, który pomoże nam w powrocie do zdrowia i pełnej sprawności.

Robot do rehabilitacji – już ćwiczy z pacjentami

Sfinansowało go ministerstwo, a pomoc elektronicznego fizjoterapeuty jest możliwa bezpłatnie dzięki kontraktowi z NFZ.

Anna Kryś: Wszyscy mieszkańcy Częstochowy będą mogli skorzystać z rehabilitacji przy wykorzystaniu urządzenia robotycznego „Robert”. Jest to bardzo nowoczesny system rehabilitacji oparty na technologiach duńskich, który wykorzystuje naturalne odwzorowanie ruchu i pracę człowieka przy pracy z pacjentem. Urządzenie zostało zakupione w ramach środków Ministerstwa Zdrowia z Funduszu Medycznego.

„Robert” Robot do rehabilitacji

Jak mówi Anna Kryś z Centrum Rehabilitacji w Częstochowie, robot zapewnia nieosiągalne dotąd korzyści pod względem możliwości rehabilitacji. Zmniejsza też obciążenie fizyczne samych terapeutów.

Anna Kryś: Będzie wykorzystywany do pracy dla pacjentów w oddziale stacjonarnym rehabilitacji ogólnoustrojowej. Fantastyczny moment, że my jako społeczeństwo doświadczamy takiej sytuacji, że maszyny mogą nam pomóc i jest to bardzo dobry cel. Czasami boimy się maszyn, boimy się nowych technologii. Można się ich bać, jeżeli one są wykorzystywane w złym celu, niezgodnie z potrzebami ludzi. Natomiast tutaj uzupełnia pracę i odciąża pracę fizjoterapeuty. Potrafi wykonać setki powtórzeń danego ruchu, bez potu na czole, bez wysiłku, bez zmęczenia.

To bardzo nowoczesny i pierwszy robot na świecie, opracowany specjalnie do celów terapeutycznych. Dr Robert jest mobilnym urządzeniem i pozwala na wczesną mobilizację pacjentów, szczególnie po zabiegach operacyjnych. Do rehabilitacji z robotem kieruje jednak wcześniej lekarz specjalista.

Radio Jura: Rehabilitacja, która będzie dla osób po różnego rodzaju urazach, dla tych, którzy odczuwają jakiś dyskomfort, zgłoszą się do specjalisty.

Anna Kryś: To narzędzie, które było zakupione ze środków publicznych i ma być wykorzystywane w celu udzielania świadczeń w ramach kontraktu z NFZ. A nasz oddział przyjmuje głównie pacjentów po urazach ortopedycznych, po zabiegach, po operacjach. W pewnych obszarach Robert może nam bardzo pomóc, ale nadal jeszcze nie zastąpi całkowicie pracę fizjoterapeuty.

Z robotem każdy pacjent może wykonać 100, 200 lub nawet 300 powtórzeń danego ćwiczenia, zamiast 40-60 powtórzeń wykonywanych przez żywego terapeutę, dodaje Anna Kryś, z którą rozmawiał Mariusz Osyra.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj