Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Defibrylatory w Częstochowie ratują życie. Cztery nowe urządzenia na ulicach miasta

Facebook Twitter

Kolejne defibrylatory w Częstochowie. Dodatkowe urządzenia zostały kupione w ramach Budżetu Obywatelskiego. Trzy zostały zainstalowane w alejach NMP, czwarte urządzenie trafiło do Sztabu Ratownictwa i Łączności w Częstochowie Rescue Team.

defibrylatory w Częstochowie

Nowe defibrylatory w Częstochowie już są

Dodatkowe urządzenia zostały kupione w ramach Budżetu Obywatelskiego. Trzy zostały zainstalowane w alejach NMP, czwarte urządzenie trafiło do Sztabu Ratownictwa i Łączności w Częstochowie Rescue Team. Ratują życie, ułatwiają przeprowadzenie akcji ratowniczej, a są oznaczane literkami AED. 4 lata temu miasto kupiło ich 29, teraz następne cztery – podkreśla magistrat. Do montażu wybrano słupy z kamerami w trzech ruchliwych pasażach w alei Sienkiewicza – bezpośrednio przy ul. Pułaskiego, na placu Biegańskiego przy ul. Dąbrowskiego oraz na skrzyżowaniu alei Najświętszej Maryi Panny z ul. Kościuszki. Urządzenia kosztowały 29 tys. złotych. – Oby nigdy się nie przydały – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Krzysztof Matyjaszczyk: Takie rozwiązanie cieszy, bo mam nadzieję, że nigdy się nie przydadzą. Ale kiedy się już przydały, bo będzie jakaś taka sytuacja, to nie bójmy się ich użyć. One są intuicyjne. Po włączeniu usłyszymy informację co należy robić, jak należy podpiąć elektrody i jakie czynności należy wykonać, żeby nieść realną pomoc. I po prostu próbujmy ratować czyjeś życie, jeżeli jest taka potrzeba.

Trzy nowe defibrylatory zostały zainstalowane na terenie naszego miasta. Pojawiły się w alei Sienkiewicza – bezpośrednio przy ul. Pułaskiego, na placu Biegańskiego przy ul. Dąbrowskiego oraz na skrzyżowaniu alei Najświętszej Maryi Panny z ul. Kościuszki. – Wybraliśmy wspólnie te miejsca – mówi Piotr Jakubowski, prezes Stowarzyszenia Rescue Team.

Piotr Jakubowski: Wybieraliśmy tutaj wspólnie miejsca i wydaje nam się, że pierwsza, druga i trzecia Aleja, która będzie wyposażona w AED, będzie bez wątpienia przyczyniała się również do poprawienia usług, ale i też jakości w ratowaniu ludzkiego życia. Tym bardziej, że to są Aleje bardzo newralgiczne w okresie pielgrzymkowym, jak i turystycznym, więc pamiętajmy, że nagłe zatrzymanie krążenia może nas spotkać w każdej chwili, w każdej sytuacji i warto, żeby takie urządzenia AED były jak największej ilości na terenie miasta.

Defibrylatory to proste, intuicyjne urządzenia

Każdy w razie potrzeby z łatwością znajdzie takie urządzenie. Teraz na terenie miasta dostępne są już łącznie 33 defibrylatory. Automatyczny aparat umożliwia przeprowadzenie akcji ratowniczej każdej osobie, która nie posiada wykształcenia medycznego ani specjalistycznego przeszkolenia…- dodaje naczelnik Wydziału Zdrowia, Grażyna Stramska-Świerczyńska.

Grażyna Stramska-Świerczyńska: To są te słupy, gdzie są też kamery miejskie, a więc tutaj będzie też też nadzór nad tymi urządzeniami. Będą oznakowane, więc każdy mieszkaniec będzie wiedział, gdzie jest to urządzenie. I chcę tutaj zaznaczyć, że są bardzo proste w obsłudze. To urządzenie mówi, co należy robić i jak należy pomóc, aby ta pomoc była najszybsza. Nie używamy wtedy, kiedy nie jest po prostu potrzebne.

Czytaj także:

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj