Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Regionalny Konkurs dla uczniów „Uratować znaczy żyć” tym razem w formule online. Najlepsza SP nr 25 z Częstochowy

Facebook Twitter

Szkoła Podstawowa Nr 25 w Częstochowie zaprosiła uczniów z kilkunastu placówek do Regionalnego Konkursu „Uratować znaczy żyć”. Celem jest przekazanie jak najszerszej wiedzy na temat bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy.

Tym razem rywalizacja przebiegła w nowej formule z powodu pandemii:

Doskonalimy umiejętności udzielania pierwszej pomocy, oceny stanu poszkodowanego, postawy wrażliwości. Chcemy, aby dzieci pozbyły się lęku i strachu przed sytuacjami, w których zagrożone jest życie ludzkie i, żeby potrafiły i nie bały się udzielać tej pomocy. W tym roku jest to pierwsza forma zdalna, dla nas też jest to nowość. Zazwyczaj spotykamy się na żywo. Gości nas bardzo często straż pożarna w Częstochowie

– mówi organizatorka konkursu, nauczycielka Olga Drab ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Częstochowie. Konkurs został przeprowadzony online, a najlepiej poradzili sobie z zadaniami gospodarze wydarzenia:

Chcieliśmy pomóc. Pani nas zachęciła do tego konkursu. Pani Ola z nami ćwiczyła. Powtarzałam sobie też z domu z komputera, moja mama mnie przepytywała.

Moja mama była chora, zasłabła i z tatą musieliśmy udzielić pierwszej pomocy. Na pewno nas czeka rozmowa z dyspozytorem, odpowiadanie znaków, ustawienie w pozycji bocznej.

– mówią uczniowie Julia, Maja i Krystian. W IV edycji konkursu wiedzą i swoim zainteresowaniem w temacie zdrowia i pomocy pochwaliło się prawie 40 uczniów. Wsparciem jak zawsze służyli strażacy:

W konkursie „Uratować znaczy żyć” współpracujemy ze Szkołą Podstawową nr 25. W przedpandemicznych czasach zazwyczaj ten konkurs realizowany był w częstochowskiej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej. Jak najbardziej staramy się pomagać, na tyle na ile możemy, by móc przekazać tym najmłodszym wiedzę na temat bezpieczeństwa. Ta wiedza przekazana za młodu z pewnością będze procentowała całe życie

– mówi rzecznik częstochowskiej straży pożarnej, Kamil Dzwonnik. W konkursie „Uratować znaczy żyć” uczestnicy przeszli test wiedzy ogólnej oraz część praktyczną:

Konkurs przebiega w dwóch etapach – część teoretyczna i praktyczna. W częsci praktycznej dzieci muszą wykazać się umiejętnością wykonania prawidłowej rozmowy z dyspozytorem, ułożeniem poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, oceną stanu poszkodowanego, umiejętnościami praktycznymi z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także poszerzamy tę wiedzę o znaki drogowe, czyli umiejętność poruszania się w ruchu miejskim. Uczy się z nami i bawi 12 szkół podstawowych z klas 4-8

– dodaje nauczycielka Olga Drab. Zwycięzcą Konkursu została Szkoła Podstawowa numer 25 z Częstochowy. Na podium znalazły się jeszcze SP nr 30 z Częstochowy, oraz miejska podstawówka nr 52. Na 4 miejscu zakończyła rywalizację Szkoła Podstawowa z Mstowa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024