Ratuj prawidłowo, czyli skutecznie. Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca
Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca to okazja, by przypomnieć jak ważna jest szybka reakcja - nawet osób postronnych - w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy medycznej.

W poniedziałek (16.10.) był obchodzony Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. To zawsze okazja do podniesienia świadomości i wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy. O tym, że prawidłowo wykonany masaż serca daje 50 procent szans na przeżycie, przypominali policjanci i ratownicy medyczni. Nie bój się pomagać, zadzwoń pod numer alarmowy i zrób wszystko co możesz, zanim przyjedzie karetka – tak zawsze instruują podczas swoich kursów i szkoleń ratownicy. Ratuj prawidłowo, czyli skutecznie – mówi ratownik medyczny Piotr Jakubowski:
Piotr Jakubowski: Prawidłowo, znaczy skutecznie. To wszystko, co robimy ma nie być ładne, ma być skuteczne i to co ja zawsze podkreślam na kursach i apeluję: to proszę państwa pamiętajmy, że to od państwa bardzo często zależy, czy zespół ratownictwa medycznego, który przyjedzie na miejsce będzie miał nad czym pracować. Wy ratujecie ludzie, a my potem tylko to kontynuujemy.
Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca ustanowiono już 10 lat temu z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. To ważne, szczególnie że każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy. Przy akcji ratowania czyjegoś życia pomóc mogą dostępne w Częstochowie publiczne defibrylatory.
Warto przypomnieć sobie, jak przeprowadzić czynności ratujące życie:
- Uklęknij obok poszkodowanego i ułóż dłoń na dolnej połowie jego mostka;
- ułóż nadgarstek drugiej dłoni na grzbiecie dłoni już leżącej na mostku;
- spleć palce obu dłoni, aby chwyt był stabilny;
- utrzymuj ramiona wyprostowane, nie uginając ich w łokciach, podczas ucisku klatki piersiowej;
- ustaw ramiona prostopadle do klatki piersiowej;
- głębokość ucisku powinna wynosić co najmniej 5 cm, jednak nie więcej niż 6 cm, natomiast częstotliwość między 100 a 120 ucisków na minutę;
- jeśli jest taka możliwość, do udzielenia pomocy można wykorzystać AED.
Czytaj także: