Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ratuj prawidłowo, czyli skutecznie. Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca

Facebook Twitter

Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca to okazja, by przypomnieć jak ważna jest szybka reakcja - nawet osób postronnych - w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy medycznej.

Wypadek na budowie

W poniedziałek (16.10.) był obchodzony Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. To zawsze okazja do podniesienia świadomości i wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy. O tym, że prawidłowo wykonany masaż serca daje 50 procent szans na przeżycie, przypominali policjanci i ratownicy medyczni. Nie bój się pomagać, zadzwoń pod numer alarmowy i zrób wszystko co możesz, zanim przyjedzie karetka – tak zawsze instruują podczas swoich kursów i szkoleń ratownicy. Ratuj prawidłowo, czyli skutecznie – mówi ratownik medyczny Piotr Jakubowski:

Piotr Jakubowski: Prawidłowo, znaczy skutecznie. To wszystko, co robimy ma nie być ładne, ma być skuteczne i to co ja zawsze podkreślam na kursach i apeluję: to proszę państwa pamiętajmy, że to od państwa bardzo często zależy, czy zespół ratownictwa medycznego, który przyjedzie na miejsce będzie miał nad czym pracować. Wy ratujecie ludzie, a my potem tylko to kontynuujemy.

Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca ustanowiono już 10 lat temu z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. To ważne, szczególnie że każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy. Przy akcji ratowania czyjegoś życia pomóc mogą dostępne w Częstochowie publiczne defibrylatory.

Warto przypomnieć sobie, jak przeprowadzić czynności ratujące życie:

  • Uklęknij obok poszkodowanego i ułóż dłoń na dolnej połowie jego mostka;
  • ułóż nadgarstek drugiej dłoni na grzbiecie dłoni już leżącej na mostku;
  • spleć palce obu dłoni, aby chwyt był stabilny;
  • utrzymuj ramiona wyprostowane, nie uginając ich w łokciach, podczas ucisku klatki piersiowej;
  • ustaw ramiona prostopadle do klatki piersiowej;
  • głębokość ucisku powinna wynosić co najmniej 5 cm, jednak nie więcej niż 6 cm, natomiast częstotliwość między 100 a 120 ucisków na minutę;
  • jeśli jest taka możliwość, do udzielenia pomocy można wykorzystać AED.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj