Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rankingi najlepszych szkół. Czym mogą pochwalić się najlepsze częstochowskie licea i technika?

Facebook Twitter

W ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych prowadzonym przez miesięcznik „Perspektywy", spośród częstochowskich liceów najwyżej oceniony został "Norwid". To liceum, które nie traci swej popularności również wśród młodzieży.

Na ten wynik składały się liczne elementy, w tym bardzo dobre wyniki matur:

Krzysztof Wachowiak: Matury poszły bardzo dobrze, Młodzież – stanęła na wysokości zadania. Matury podstawowe i średnik to 80%, a na rozszerzeniu ponad 65%. To daje bardzo wysokie średnie. Te pozwoliły naszym maturzystom na kontynuowanie nauki na wymarzonych uczelniach.

– powiedział nam Krzysztof Wachowiak, dyrektor IX L.O. im. Norwida. Ranking „Perspektyw” bierze pod uwagę też olimpiady przedmiotowe. Jakie sukcesy na tym polu odnosili licealiści naszej najwyżej ocenionej szkoły?

Krzysztof Wachowiak: Mieliśmy rok temu ucznia, który był medalista międzynarodowej olimpiady. Mieliśmy też laureatów olimpiady biologicznej, geograficznej. Mieliśmy sukcesy informatyczne. W sumie  w ubiegłym roku, w zawodach centralnych olimpiad przedmiotowych wystartowało kilkunastu uczniów. Przychodzi do nas bardzo zdolna młodzież, a rolą nauczycieli jest to, aby ten potencjał wykorzystać, aby zyskali w nauczycielach dobrych przewodników, bo to jest podstawą sukcesu edukacyjnego.

Wśród najlepszych techników, w Częstochowie na 1. miejscu uplasował się Zespół Szkół Ekonomicznych. To już kolejny rok, kiedy szkoła ta zajmuje tak wysokie miejsce:

Maciej Trzmiel: W poprzednim roku, w styczniu byliśmy na miejscy 37, teraz 25. natomiast bardzo duża jest tutaj różnica, jeśli chodzi o miejsce w Polsce. W tym roku to miejsce 191, a rok 321, czyli tu jest bardzo duży awans i to bardzo dobra informacja.

– zauważa Maciej Trzmiel, dyrektor częstochowskiego „Ekonomika”. W skali województwa szkoła zajęła 25. miejsce. To pasmo edukacyjnych sukcesów, co roku ZSE zawsze liczy się w tym rankingu:

Maciej Trzmiel: Najwyższe odznaczenia, to nagroda srebnej tarczy, to był rok 2019, 2020, 2021, 2022 i teraz 2023. Wcześniej mieliśmy tarczę brązowową. Mam nadzieję, że w tym roku ta działalność, bo już zbieramy pierwsze statystyki, to będą te rzeczy, które będą składać się na rezultat finalny za rok.

– dodaje dyrektor Ekonomika Maciej Trzmiel.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj