Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Punkty karne dla kierowców będą kasowane po roku, a nie jak dotąd – po dwóch

Facebook Twitter

To jest powrót to stanu prawnego sprzed 2022 roku. Punkty karne dla kierowców znów kasowane są po roku, a nie jak dotąd - po dwóch.

Punkty karne dla kierowców są kasowane po roku
Regionalne Centrum Bezpieczeństwa w WORD Częstochowa/ mat.prasowe

Nowe przepisy, czyli ukłon w stronę szoferów: punkty karne dla kierowców będą kasowane już po 12 miesiącach

Obowiązują już nowe przepisy: punkty karne dla kierowców są „wykreślane” z rejestru już po roku. WORD w Częstochowie czekał na konkretne przepisy wykonawcze do ustawy, aby móc zorganizować zajęcia reedukacyjne dla zmotoryzowanych z punktami. Teraz powinno być łatwiej. Zapisy weszły w życie, na ich podstawie punkty karne przepadają już po roku.

Zmiany obowiązują od niedzieli 17 września. Przywrócone zostały również szkolenia, dzięki którym można zredukować liczbę tych punktów. To w istocie przywrócenie sytuacji prawnej sprzed 2022 roku. Regulacja wprowadziła przepis, zgodnie z którym punkty karne zgromadzone przez kierowcę w centralnej ewidencji będą usuwane po roku, a nie po dwóch latach, jak to miało miejsce ostatnio. Przywrócony jest również mechanizm, zgodnie z którym zatrzymane prawo jazdy – po okresie zatrzymania – będzie automatycznie zwracane. Nie będzie już konieczności składania wniosku.

Kursy doszkalające, trudniej będzie stracić „prawko”

Pojawiła się możliwość skasowania 6 punktów raz na pół roku, w czasie kursu reedukacyjnego, który będzie wyglądał inaczej niż do tej pory. Ma zawierać więcej części praktycznej, przypominając właściwe zachowania za kółkiem. O te sprawy w ostatnich miesiącach najczęściej kierowcy pytali w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Częstochowie. WORD przy ul. Hallera ma też takie kursy wycenić o wiele drożej niż do tej pory. Pierwszy taki kurs zaplanowano na początek października tego roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj