Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przed tobą egzamin na prawo jazdy? Psycholog pomoże Ci opanować stres!

Facebook Twitter

Współpraca z poradnią psychologiczną częstochowskiego WORD-u pozwoli przezwyciężyć stres przed egzaminem na prawo jazdy.

Redukcja punktów karnych w WORDzie

Kandydaci na prawko przyznają zazwyczaj zgodnie, że takie egzaminy są trudniejsze niż matura czy zdecydowanie bardziej stresujące niż obrona pracy magisterskiej.

Witold: Dzięki temu bardziej się skupiałem na tym, żeby czytać to wyraźnie i patrzeć na wszystkie nagrania, szukać różnych znaków, żeby wiedzieć dokładnie jak odpowiedzieć. Stres nawet pomógł mi w tym nawet. Dałem radę skupić się na tym. Nie przejmowałem się swoim stresem, nie skupiałem się na tym, co się dzieje, po prostu robiłem testy.

Oliwier: Na pewno był lekki stres, ale starałem się go totalnie wyzerować. Czasami mi się ręce trzęsą i wiadomo, że takie są odczucia, że można coś pójść nie tak, ale ja się tym nie przejmuję. Włączam sobie myślenie, że „wszystko jest dobrze”.

Stres towarzyszący egzaminom na prawo jazdy niektóre osoby paraliżuje, inne motywuje, mówili zdający egzaminy Witold i Oliwier. Osoby przygotowujące się lub oczekujące na egzamin mogą już skorzystać z nieodpłatnej porady psychologicznej, której celem jest redukcja napięcia przed testem. Skąd pomysł na tę akcję?

Włodzimierz Mogiła: Jest to jedna z pierwszych akcji w kraju. Mam na myśli jej kierunek i cel. My jesteśmy postrzegani jako ci, którym niekoniecznie zależy na pozytywnym wynik egzaminu. Tu chciałbym powiedzieć, że to jest bardzo mylne stwierdzenie, bo właśnie nam zależy na tym, aby wszyscy byli przeegzaminowani w sposób profesjonalny, w sposób szalenie obiektywny, ale jeszcze w bardzo dobrym klimacie i żeby ten klimat poprawić i wznieść na super poziom i żeby te osoby, nawet jeżeli nie zdadzą, to nie były potem na następnym egzaminie bardziej zestresowane, tylko bardziej zrelaksowane. Między innymi temu ma służyć ten pomysł.

– przekonuje Włodzimierz Mogiła, dyrektor WORD-u w Częstochowie. Wiele osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy ma trudności ze zdawaniem z powodu paraliżującego stresu. Dlaczego tak trudno sobie z nim poradzić? Podpowiada specjalistka pracująca z kandydatami na kierowców…

Sylwia Oremek: Stres jest naturalną reakcją naszego organizmu. To naturalna reakcja na bodziec. Zmusza nasz mózg do aktywności i w związku z tym nasz mózg podejmuje decyzje walcz albo uciekaj. Mówimy tutaj o dystresie, o złym stresie i pozytywnym stresie. Stres jest rzeczą bardzo indywidualną. Każdy z nas w sposób bardzo indywidualny reaguje na stres. Wytwarzany jest poziom hormonów stresu, kortyzolu i adrenaliny. Przeciwwagą dla tego są hormony szczęścia – endorfiny.

– mówi Sylwia Oremek, psycholog transportu współpracująca z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Warto pamiętać, że stres towarzyszący egzaminom na prawo jazdy to problem zarówno dla przyszłych kierowców jak i egzaminatorów. Na tych drugich nakładana jest bowiem spora odpowiedzialność.

Karol Sadowski: To wielki problem dla egzaminatora jak taką osobę ocenić? Jak odróżnić przysłowiowe brak umiejętności od tego co powoduje stres, czyli zanik pewnego procentu umiejętności. Na pewno trzeba postarać się zostawić nerwy w domu. Przyjść tutaj jako osoba świadoma. Osoba egzaminowane, a szczególnie kobiety są jakby bardziej wylewna, więcej się dowiadujemy od nich jak na daną osobę działa stres. Te osoby nie śpią całą noc przed egzaminem, nie spożywają żadnych pokarmów, są odwodnione, boją się, że trafią się jakieś problemy z żołądkiem na egzaminie.

– dodaje Karol Sadowski, egzaminator w WORD w Częstochowie. Stres zdecydowanie przybiera na sile w przypadku egzaminów praktycznych. Dlatego jeśli paraliżuje cię strach – warto zadzwonić wcześniej do ośrodka i poprosić o konsultację z psychologiem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj