Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przymrozki zabójcze w ogrodnictwie i sadownictwie, skarżą się rolnicy z jabłecznego zagłębia w Mstowie

Facebook Twitter

Sadownicy załamują ręce, przymrozki ostatnich nocy zniweczyły ich starania z kilku miesięcy. Praca w w wielu rodzinnych firmach owocowo-ogrodniczych nie przełoży się na oczekiwane letnie plony, bo wiele z kwitnących jabłoni nie wyda owoców. 

fot.Sady Puczyński

Przymrozki zabójcze w ogrodnictwie

Załamanie pogody okazało się zabójcze, nie tylko dla owocowych sadów i producentów jabłek w regionie, również hodowców truskawek czy innych owoców. I to wszystko w kwietniu, po przedwczesnym kwitnieniu i na długo przed zimnymi ogrodnikami w połowie maja. W ostatnich dniach walka w sadach z przymrozkami okazała się nierówna, pracownicy rozpalali ogniska, aby zadymić sad i utrzymać wyższą temperaturę przy gruncie, wokół sadzonek czy drzewek.

Jak poinformował nas jeden z właścicieli sadu w gminie Mstów, starania na niewiele się zdały, wszystkie rośliny przemarzły. Na obszarze 2 hektarów rozpalono ponad 120 ognisk, ale -2 w nocy bardzo zaszkodziło roślinom. Szczególnie jeśli przymrozek utrzymuje się dłużej. Podobnie narzekają producenci truskawek, wegetacja sadzonek przyspieszyła, ale teraz niszczy je chłód. Jak usłyszeliśmy, to dla owocowej branży bardzo trudny okres.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2024