Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przetarg na dokończenie DK91 został rozstrzygnięty. Pytanie skąd wziąć pieniądze na kontynuację prac?

Facebook Twitter

Miasto szuka środków na dalszą przebudowę Alei Wojska Polskiego. 21 lipca Miejski Zarząd Dróg rozstrzygnął przetarg i wybrał wykonawcę inwestycji, ale wciąż nie ma zapewnionych środków na to przedsięwzięcie, bo złożone oferty przewyższają obecny budżet „drogowców”.

fot. mzd.czest.pl

W związku z tym magistrat szuka źródeł finansowania remontu starej „gierkówki”:

Włodzimierz Tutaj: Miasto poszukuje środków w ramach wszystkich obecnie dostępnych instrumentów bezzwrotnych i zwrotnych. Ubiega się m.in. o zwiększenie dofinansowania ze środków unijnych. W tym zakresie bada możliwości w dostępnych programach jeszcze w perspektywie finansowej 2014-2020, bo tu jeszcze instytucje zarządzające mają pewne możliwości. Wiadomo, że na razie nie można skorzystać w ramach nowej perspektywy finansowej. M.in. te środki są poszukiwane w programie operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, z którego pochodzi dotychczasowa dotacja, którą miasto zdobyło na realizację i dofinansowanie tej inwestycji przebudowy Alei Wojska Polskiego

– wyjaśnia Włodzimierz Tutaj – rzecznik UM. Niewykluczone, że na dalszą przebudową DK 91 miasto będzie musiało zaciągnąć kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego:

Włodzimierz Tutaj: Jeżeli pojawią się nowe możliwości dofinansowania, także już w czasie potencjalnych realizacji kontraktu, również zarówno zarząd dróg, jak i miasto będą się o nie starać. Trzeba mieć świadomość, że możliwości pozyskania wsparcie bezzwrotnego mogą skonkretyzować dopiero za jakiś czas, dlatego w montażu finansowym inwestycji w zakresie środków zwrotnych w grę musi wchodzić preferencyjny kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Przypomnę, że z EBI miasto i gminne samorządy współpracują przy realizacji dużych inwestycji, także tych z dofinansowaniem.

Terminarz inwestycji jest bardzo napięty, dlatego miasto postara się rozwiązać te sprawę do końca wakacji:

Włodzimierz Tutaj: Dalsze informacje będą przekazywane przez zarząd dróg oraz miasto w momencie, w którym będzie jasność co do montażu finansowego przebudowy al. Wojska Polskiego w ramach rozstrzygniętego przetargu, co – mamy nadzieję – otworzy możliwość podpisania umowy z wykonawcą i powrotu ekip budowlanych na tę właśnie inwestycji. Pozytywną informacją jest obecnie to, że wyniki przetargu są już prawomocne, ponieważ nie wpłynęło w tej sprawie odwołanie od innych oferentów.

Po rozstrzygnięciu kolejnego przetargu, inwestycja ma kosztować 360 mln złotych, czyli prawie 200 mln więcej niż wcześniej zakładano.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024