Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przesiewowe badania wad postawy u dzieci mogą wpłynąć na zdrowie małych częstochowian

Facebook Twitter

Sprawdźmy, czy nasze dzieci nie mają wad postawy. Zaplanowano specjalne, darmowe badania przesiewowe, które mogą odbyć się w Częstochowie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu.

Badania wad postawy u dzieci
Agnieszka Paprotny

Badania wad postawy u dzieci. Głosowanie na zadania w Budżecie Obywatelskim od czwartku

Potrzebne jednak najpierw są nasze głosy – zarówno w zadaniu dzielnicowym jak i ogólnomiejskim, zgłoszonym w tegorocznej edycji.

Agnieszka Paprotna: Profilaktyka jest bardzo istotna. Rzeczy, które wychwycimy odpowiednio wcześnie, szybko można zadziałać i dokładnie zapobiegać później tym większym deformacjom czy poważniejszym chorobom. Kolejnym założeniem tych badań dzieciaków u fizjoterapeuty będzie zwrócenie uwagi właśnie rodzicom na to, że ten ruch jest bardzo potrzebny. Każdy rodzic dostanie wskazówki, pomysły na to, w jaki sposób dziecko poruszać i co ono może zrobić – przedszkolak i to dziecko troszkę starsze.

Taka diagnostyka przeznaczona dla dzieci już od 5 roku życia może skutecznie przeciwdziałać problemom z kręgosłupem czy płaskostopiem

– uważa fizjoterapeutka Agnieszka Paprotna – pomysłodawczyni projektu. Badania przesiewowe mają w porę wychwycić nieprawidłowości u uczniów. Takie zdrowotne kłopoty zwiększyły się szczególnie w okresie po pandemii:

Agnieszka Paprotna: To jest bolączka w ogóle uczniów w szkolnych ławkach, ale zauważyłam, że po okresie tego zdalnego nauczania i zamknięcia dzieci w domach chyba ten problem jest troszkę większy. Stąd taki pomysł. Dzieci od 5 do 9, a w tym projekcie ogólnomiejskim do 10 roku życia. Między innymi dlatego, że na wizytę u lekarza czeka się w tej chwili bardzo długo, chciałam to troszeczkę przyspieszyć. Chciałam, żeby to badanie było kompleksowe, dłuższe, troszkę dokładniejsze, by naprawdę spora liczba dzieciaków z Częstochowy mogła z tego skorzystać.

Projekt nazwano „Powiedz NIE wadom postawy”. Uzupełnia on też ofertę programów zdrowotnych i profilaktycznych prowadzonych przez samorząd. Jeżeli uda się przegłosować takie zadanie, diagnostyczne badania przesiewowe mogą odbyć się już w przyszłym roku na terenie Częstochowy.

Agnieszka Paprotna: Ci pacjenci są coraz młodsi. Pacjenci i rodzice bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że to, co my wykonamy w gabinecie, na wizycie jest tylko częścią tego, co oni muszą później wykonać w domu. Bardzo ważne, żeby nie ograniczać się do tej jednej wizyty, tylko później ćwiczyć w domu, uprawiać aktywności fizyczne przeróżne. „Po pierwsze ruszać się” – projekt 406 ogólnomiejski i projekt 303 dla dzielnicy Północ. Bardzo proszę o głosy mieszkańców Częstochowy.

Do głosowania w tegorocznym Budżecie Obywatelskim na zadania ważne dla zdrowia naszych dzieci, zachęcała fizjoterapeutka Agnieszka Paprotna.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj